Rada Miasta podtrzymała w środę decyzję o włączeniu Centrum im. Ludwika Zamenhofa do Białostockiego Ośrodka Kultury. Na środowej sesji radni odrzucili obywatelski projekt uchwały, by uchylić decyzję o połączeniu obu instytucji.
Pod obywatelskim projektem uchwały podpisało się blisko 1,4 tys. białostoczan; podpisy zbierała Platforma Obywatelska.
O połączeniu obu placówek zdecydowali na kwietniowej sesji rady miasta radni, głosami PiS (ten klub ma w radzie większość) oraz klubu radnych prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. W środę Ci sami radni projekt uchwały, by tę decyzję odwrócić, odrzucili.
Według zwolenników połączenia BOK i CLZ, ma to pozwolić bardziej racjonalnie wykorzystać potencjał obu placówek i przynieść finansowe oszczędności; według wyliczeń, to kwota 500 tys. zł rocznie.
Sprzeciwili się temu radni klubu PO w białostockiej radzie miasta, swój list do władz miasta wystosowali też pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku. Pod internetową petycją w ciągu kilku dni podpisało się ponad tysiąc osób. Radni wyszli też wtedy z pomysłem obywatelskiego projektu uchwały, aby ponownie rozdzielić miejskie placówki.
Na środowej sesji przedstawiciel mieszkańców, którzy podpisali się pod obywatelskim projektem uchwały, radny klubu PO Zbigniew Nikitorowicz mówił, że kwietniowa uchwała zmierza tak naprawdę do likwidacji Centrum im. Zamenhofa.
W jego ocenie, warto, aby centrum kontynuowało swoją działalność "w tej formie, w której istnieje". Dodał, że działanie podejmowane przez tę instytucję są dobrze odbierane przez mieszkańców.
"To, co robi Centrum Ludwika Zamenhofa, mówi o historii miasta, o tej wielokulturowej, wielowyznaniowej historii XIX i pierwszej połowy XX wieku. Uczy współistnienia, wzajemnego szacunku i tolerancji. Warto to podkreślać i podwyższać, a nie umniejszać poprzez likwidację" - mówił radny.
Przypomniał też radnym PiS, że wcześniej mówili o tym, iż trzeba wsłuchiwać się w głos mieszkańców.
Przewodniczący komisji kultury rady, która negatywnie zaopiniowała projekt uchwały by nie łączyć dwóch placówek, Krzysztof Stawnicki (PiS) mówił na sesji, że klub radnych PiS od początku był przeciw wyodrębnieniu CLZ z ośrodka kultury (stało się tak w 2010 roku - PAP) i - jak dodał - "od sześciu lat klub nie zmienił zdania".
Bez dyskusji radni odrzucili większością głosów ten projekt uchwały uchylający zamiar włączenia CLZ w struktury Białostockiego Ośrodka Kultury.
Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto, urodził się w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Centrum jego imienia zostało powołane w 2009 r., kiedy w mieście odbył się 94. Światowy Kongres Esperanto. Impreza zorganizowana została tam w związku ze 150. rocznicą urodzin Zamenhofa.
Na początku Centrum działało jako oddział Białostockiego Ośrodka Kultury, ale w 2010 r. stało się oddzielną placówką. Celem jego działania jest ukazywanie i propagowanie zróżnicowania kulturowego, narodowościowego i religijnego regionu.
W 2017 roku przypada 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. UNESCO ogłosiło już, że 2017 rok będzie Rokiem Zamenhofa. Wcześniej o ogłoszenie takiego roku także w Białymstoku do władz miasta zwróciło się Centrum Zamenhofa oraz białostoccy esperantyści. (PAP)
swi/ rof/ par/