29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń na światowej scenie lalek, został przesunięty i odbędzie się pomiędzy 25 września a 3 października. Festiwal miał się odbyć w dniach 26-30 maja.
„Tak wiele udało nam się już zrobić. Uzyskaliśmy dofinansowanie ministerstwa kultury oraz miasta Bielska-Białej i sponsorów. (…) Ogłosiliśmy listę zaproszonych teatrów i spektakli. Mamy wybrany plakat, jak również znak identyfikacyjny Festiwalu. Domykamy listę imprez towarzyszących. Przygotowania prowadzone pełną parą, pokrzyżowały jednak tragiczne wydarzenia, których świadkami jesteśmy codziennie. Globalna pandemia każe nam zająć się teraz sprawami dotyczącymi zdrowia i życia” – powiedział dyrektor Teatru Jacek Popławski.
Dyrektor ma nadzieję, że wysiłek włożony do tej pory w organizację wydarzenia nie pójdzie jednak na marne. „Dlatego nie odwołujemy Festiwalu, chcemy być mimo wszystko optymistami i przenosimy go na czas późniejszy. Uznaliśmy, że terminem na tyle odległym, by dać szansę powodzenia jest okres pomiędzy 25 września a 3 października” – dodał.
Popławski zaznaczył, że Banialuka jest w ciągłym kontakcie z zespołami, które też są w trudnej sytuacji i nie wszystkie mogą ostatecznie potwierdzić swą obecność jesienią. Zapewnił, że gdy tylko będzie to możliwe, scena poinformuje o skali i długości Festiwalu.
„Międzynarodowość Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej stanowił zawsze o jego randze i sile oddziaływania. Mamy nadzieję, że gdy duch i rozum ludzki pokona tę straszną chorobę, dane nam będzie znowu połączyć się poprzez obcowanie ze Sztuką Teatru Lalek” – powiedział.
Bielski festiwal to jedno z najważniejszych wydarzeń światowej sceny lalkarskiej. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1966 r. Impreza nosiła wówczas nazwę „Bielskie Rendez-Vous”. Do końca lat 80. było to jedyne w Europie miejsce spotkań teatrów z Wschodu i Zachodu oraz konfrontacji scen z Europy i spoza niej.
Festiwal odbywa się co dwa lata. W Bielsku-Białej wystąpiło ponad 350 teatrów z ok. 50 krajów świata, w tym z Japonii, Chin, Hongkongu, Kuby, Togo, Australii, Argentyny, Brazylii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Mongolii, Iranu, Nowej Zelandii, Indii i Wietnamu. Festiwal odbywa się co dwa lata. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ krap/