Bitwa tenorów, recital Olgi Bończyk z piosenkami Kaliny Jędrusik "Listy z daleka", spektakl "Kallas" z Ewą Kasprzyk, Joanną Kurowską i Beatą Kawką - to niektóre atrakcje 47. edycji Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Impreza startuje 10 sierpnia.
Nowym elementem festiwalu będzie konkurs dla młodych śpiewaków "Śladami Kiepury: Bitwa tenorów na róże". Decydować będzie publiczność, a nagrodą dla tenorów będą ręcznie kute róże z platyny, złota, srebrna i brązu. W konkursie wezmą udział: Krystian Krzeszowiak, Andrzej Lampert, Tomasz Kuk, Rafał Bartmiński i Adam Zdunikowski. Logo i plakaty przygotował znany polski plastyk na stałe mieszkający w Nowym Jorku - Rafał Olbiński.
Jak zapowiada nowy dyrektor artystyczny festiwalu, śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska, która zastąpiła Bogusława Kaczyńskiego, tegoroczny festiwal jest otwarty na nowe formy muzyczne. "Starałam się ułożyć tak program, żeby zapewnić szeroki wachlarz muzyki od najlepszych wykonań muzyki operowej, poprzez operetkę, musical, muzykę polską w wersji symfonicznej, muzykę filmową, pop, recitale, a także muzykę jazzową" – powiedziała podczas konferencji zapowiadającej festiwal.
Motywem przewodnim festiwalu jest połączenie tradycji z nowoczesnością oraz propagowanie opery i operetki szerszej publiczności. Niepowtarzalność imprezy polega na różnorodności jego programu: od koncertów galowych, przez koncerty kameralne i symfoniczne, aż po musical i jazz.
Zmieni się nie tylko formuła, ale i miejsce krynickiego festiwalu. Z powodu przeprowadzanej modernizacji Głównej Pijalni Zdrojowej, festiwal odbędzie się w olbrzymim namiocie przed Nowym Domem Zdrojowym. Nowością w programie jest Festiwal Filmów Muzycznych, gdzie zostanie wyświetlona klasyka musicalu. Galę finałową będzie transmitowała TVP 2.
Podczas wieczornych gali na scenie zaprezentują się wielkie gwiazdy muzyki operowej i operetkowej. Oprawę muzyczną przygotują muzycy Teatru Wielkiego w Łodzi i Filharmonii Zabrzańskiej. Tegoroczna edycja festiwalu zakłada także spotkania z artystami, czego według organizatorów zabrakło w ubiegłym roku. W związku z tym przewidziano cykl spotkań zatytułowanych "Kiepura?Si!", które poprowadzi Jerzy Snakowski - popularyzator teatru operowego i były zastępca dyrektora Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Wśród zaproszonych gości są m.in. duńska wokalistka Caecilie Norby, Leszek Możdżer, Tadeusz Wojciechowski, Tadeusz Kozłowski i Jacek Laszczkowski. W programie znajdzie się również m.in. recital Olgi Bończyk z piosenkami Kaliny Jędrusik "Listy z daleka" i spektakl "Kallas" z Ewą Kasprzyk, Joanną Kurowską i Beatą Kawką. Podczas Koncertu Galowego, z udziałem Symfonii Iuwentus i Edyty Piaseckiej, krynickie uzdrowisko będzie świętować swoje 220-lecie. W finałowym koncercie z cyklu Muzyka Świata wystąpią m.in.: Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski i Adam Szerszeń.
Festiwal im. Jana Kiepury to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych o zasięgu międzynarodowym. Organizowany jest od roku 1967. Twórcą festiwalu jest Stefan Półchłopek, działacz społeczny i honorowy obywatel Krynicy-Zdroju. Motywem przewodnim festiwalu jest połączenie tradycji z nowoczesnością oraz propagowanie opery i operetki szerszej publiczności. Niepowtarzalność imprezy polega na różnorodności jego programu: od koncertów galowych, przez koncerty kameralne i symfoniczne, aż po musical i jazz. Główna część imprezy odbędzie się między 10 a 17 sierpnia. Poprzedzają ją konkurs i warsztaty dla młodych śpiewaków "Kiepuriada".
Jan Kiepura (1902-1966) był tenorem i aktorem, w okresie międzywojennym jednym z najbardziej znanych na świecie polskich artystów. Występował w salach koncertowych na całym świecie i w międzynarodowych produkcjach filmowych. Zagrał w 12 filmach muzycznych, polskich i zagranicznych, m.in. "O czym się nie myśli" (1926), "Neapol, śpiewające miasto" (1930), "Zdobyć cię muszę" (1933). Artysta był związany z Krynicą. Wybudował tam willę "Patria", w której nakręcono pod koniec lat 30. kilka filmów.
Z programem festiwalu można zapoznać się na stronie: www.festiwalkiepury.pl (PAP)
pts/ zig/ abe/