Spektakle, warsztaty, animacje, koncerty oraz konferencja edukacyjna tworzą program tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela, który będzie odbywał się w Łodzi od 31 maja do 6 czerwca. Wiodący motyw wydarzenia to bunt w twórczości dla dzieci.
Siedmiodniowy cykl wydarzeń przeznaczonych dla młodych widzów rozpocznie się przedstawieniem łódzkiego Teatru Pinokio, który jest organizatorem Festiwalu. Publiczność obejrzy "Ronję" Astrid Lindrgen w reż. Karoliny Maciejaszek. W kolejnych dniach wystąpią teatry m.in. z Włoch i Czech oraz polscy artyści z Gniezna, Wrocławia, Białegostoku i Poznania.
Młodzi widzowie będą mogli zobaczyć m.in. włoską produkcję "Motyle" Compagnii TPO, a także spektakle "Ojczyzna" Teatru Polskiego z Poznania, „Księga Niewidzialna" Teatru Guliwer z Warszawy, „Hydrokosmos" Teatru Pantomimy z Wrocławia, "Karnawał zwierząt" Białostockiego Teatru Lalek czy "Skóra" - tegoroczny dyplom Wydziału Lalkarskiego Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Program Festiwalu podzielony został na kilka kategorii wiekowych; znalazły się w nim propozycje dla dzieci do lat 3, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.
Jak poinformowała PAP Małgorzata Loeffler Z Teatru Pinokio, przy ul. Piotrkowskiej ulokowane zostanie Miasteczko Festiwalowe, w którym zaplanowano cykl warsztatów z udziałem łódzkich twórców m.in. studentów Akademii Sztuk Pięknych, artystów wizualnych Jakuba Stępnia vel Hakobo i Krzysztofa Ostrowskiego oraz mistrza deskorolki, założyciela szkoły Młody Skate Piotra Dabova. Uczestnicy dowiedzą się na nich, jak zaprojektować deskorolkę i jak na niej jeździć, poznają sekrety tworzenia komiksu i muzycznej improwizacji.
W ostatnim dniu Festiwalu na podwórku na placu przed Teatrem Pinokio zaplanowano pokaz plenerowego przedstawienia "Zostań. Zostań" w reżyserii Michała Borczucha, z muzyką Marcina Maseckiego z udziałem dzieci związanych z Teatrem Stacja Szamocin oraz z miejscowego domu dziecka.
Festiwal zakończy koncert rodzinny Jerzego Igora - dwuosobowej postaci śpiewającej i grającej na wielu instrumentach, stworzonej przez Igora Nikiforowa i Jerzego Rogiewicza. Zdaniem Małgorzaty Loeffler, należący do czołówki warszawskiej sceny alternatywnej muzycy znani są z takich zespołów jak m.in. Pink Freud, Paula i Karol czy Hokei.
Wydarzeniom artystycznym towarzyszyć będzie konferencja edukacyjna pod hasłem "Jestem….? Bunt i autonomia" z udziałem przedstawicieli takich instytucji jak: Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Uniwersytet Łódzki czy Uniwersytet Warszawski. W dyskusji o alternatywnym postrzeganiu twórczości i edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży wezmą też udział studenci kierunków pedagogicznych, nauczyciele, animatorzy kultury, twórcy.
Jak podkreśla kuratorka konferencji Anna Mrozińska-Szmajda, celem spotkania jest refleksja nad kategorią – w dużej mierze praktyką – buntu w twórczości i edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży.
Spektakle festiwalowe prezentowane będą na scenach łódzkich teatrów: Pinokio, V6, Szwalnia oraz Nowego im. Kazimierza Dejmka. Festiwal jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. (PAP)
agm/ pz/