Organizacja CEE Digital Coalition reprezentująca branżę cyfrową krajów Trójmorza poinformowała w poniedziałek, że apeluje do Komisji Europejskiej o reformę opłaty reprograficznej, argumentując to brakiem spójności systemu w ramach UE.
Wspólne stanowisko sygnowało 10 organizacji z branży cyfrowej z dziewięciu krajów należących do grupy państw Trójmorza, są to: Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Polska.
Zdaniem organizacji obecny system opłaty reprograficznej nie jest spójny dla całej UE, co kłóci się z ideą Jednolitego Rynku Cyfrowego oraz nie odpowiada na dzisiejsze wymagania technologii i społeczeństwa - podano w informacji.
Prezes Związku Cyfrowa Polska reprezentujący CEE Digital Coalition Michał Kanownik tłumaczył, cytowany w informacji, że "organizacje branżowe z krajów Trójmorza zgadzają się, że system oparty na opłacie reprograficznej jest przestarzały i nieefektywny". Jego zdaniem planowane w Polsce rozszerzenie opłaty reprograficznej m.in. na tablety i smartfony oraz inteligentne telewizory "do niczego nie doprowadzi". Jak wskazał Kanownik, "potrzebna jest gruntowna reforma tego systemu, by z jednej strony spełnić oczekiwania twórców, a z drugiej przedsiębiorców oraz konsumentów".
We wspólnym stanowisku Koalicji Cyfrowej podkreślono, że podziela ona wspólny cel umacniania Jednolitego Rynku Cyfrowego w całej Unii Europejskiej i zabiega o tworzenie jednolitego środowiska regulacyjnego przystosowanego do realiów współczesnej Europy.
"Zgadzamy się, że praca artystów zasługuje na system godnego i sprawiedliwego finansowania. Powinien on jednak mieć na względzie wszystkie podlegające mu podmioty. Będąc zobowiązanymi do uwzględnienia opłaty reprograficznej w cenach urządzeń zgodnie z krajowymi przepisami i przekazywania środków organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, producenci i dystrybutorzy urządzeń elektronicznych są kluczowym elementem obowiązującego mechanizmu. System ten nie odpowiada jednak dzisiejszym warunkom technologicznym i zrachowaniom społecznym" - napisano w stanowisku.
Dodano, że system nie jest w stanie nadążyć za technologią, rozwojem urządzeń i aktualnymi sposobami kontaktu z kulturą, a ponadto nie spełnia celu, w jakim powstał. Organizacje z CEE Digital Coalition wezwały KE do dyskusji nad sposobami reformy systemu opłaty reprograficznej. (PAP)
mfr/ amac/