Kultura i sztuka po 1989 roku

17.02.2019

Chór Filharmonii Łódzkiej rozpoczyna koncerty z okazji 50-lecia istnienia

Orkiestra i chór Filharmonii Łódzkiej w Bazylice Archikatedralnej – pożegnanie Jana Pawła II w przeddzień pogrzebu papieża. 07.04.2005 r. Fot. PAP/G. Michałowski Orkiestra i chór Filharmonii Łódzkiej w Bazylice Archikatedralnej – pożegnanie Jana Pawła II w przeddzień pogrzebu papieża. 07.04.2005 r. Fot. PAP/G. Michałowski

Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina uroczystym koncertem zainauguruje w niedzielę obchody 50-lecia istnienia. W roku okrągłego jubileuszu zaplanowano kilkanaście muzycznych wydarzeń, prezentujących różnorodny repertuar wokalnego zespołu.

Chór Filharmonii Łódzkiej jest nierozerwalną częścią muzycznej sceny Łodzi od 1969 roku. Przez pół dekady uczestniczył w festiwalach - Wratislavia Cantans, częstochowskim Gaude Mater, Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, odbył też wiele zagranicznych tournee, występując m.in. we Francji, Belgii i Austrii; nagrywał płyty i wielokrotnie koncertował przed łódzką publicznością.

"Tworzą go utalentowani, pełni zaangażowania artyści, profesjonalni pasjonaci, których umiejętności mieli okazję docenić nie tylko łódzcy melomani. Cieszę się, że nasz chór z sezonu na sezon staje się coraz bardziej rozpoznawalnym zespołem Filharmonii Łódzkiej" – podkreślił dyrektor naczelny FŁ Tomasz Bęben.

Dodał, że w tym roku będzie wiele okazji do wsłuchania się w śpiew chóru. W ramach obchodów 50. urodzin zorganizowanych zostanie bowiem kilkanaście koncertów - na scenie Filharmonii i poza nią - w trakcie których wokaliści zaprezentują swoje umiejętności w różnych konwencjach i stylach.

"Mieszkańcy Łodzi i województwa będą mogli podziwiać go w klasycznym chóralnym i oratoryjnym repertuarze, ale także w premierowej, bardziej zaskakującej odsłonie - np. podczas listopadowego koncertu z nową kompozycją Artura Zagajewskiego. Szykujemy kilka jubileuszowych niespodzianek. Chcemy, by świętowanie tak ważnej rocznicy było podsumowaniem trwającej pół wieku działalności. Ale spoglądamy również w przyszłość, bo nasz +pięćdziesięciolatek+ wcale nie traci wigoru" - zapowiedział Bęben.

Świętowanie rozpocznie niedzielny koncert galowy na scenie Filharmonii Łódzkiej. Muzycy pod kierunkiem Dawida Bera wykonają utwory od renesansu po czasy najnowsze. Z estrady popłyną dźwięki staropolskiego kantyku, bachowskiego motetu, jak i utworów dużo młodszych – np. dzieło Magnificat z udziałem saksofonu. Motywem przewodnim będzie tematyka religijna związana z wielowiekową tradycją śpiewu chóralnego.

Chór Filharmonii Łódzkiej stał się zespołem zawodowym w 1969 r. dzięki staraniom Stefana Marczyka, ówczesnego szefa instytucji. Pierwszym chórmistrzem został Tomasz Szymański. Następnie rolę lidera przejął chórmistrz i kompozytor Marek Jaszczak, który przygotował z zespołem wiele monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych. Od kilku lat chórmistrzem Filharmonii Łódzkiej jest Dawid Ber.

Liczący ponad 50 wokalistów i wokalistek zespół cechuje wszechstronny repertuar, obejmujący wiele gatunków muzycznych, stylów i epok, przeznaczonych dla chórzystów z towarzyszeniem orkiestry sym­fonicznej, zespołów kameralnych oraz śpiewających a cappella. W swojej dyskografii ma nagrania m.in. dzieł wokalno-instrumentalnych Aleksandra Tansmana, płytę z utworami Witolda Lutosławskiego na głos i orkiestrę oraz album "Dona nobis pacem", będący zapisem koncertu współczesnej muzyki sakralnej, który odbył się w 2014 r. w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL