Chór akademicki Państwowego Konserwatorium Muzycznego im. Leonida Sobinowa z Saratowa w Rosji zdobył Grand Prix kończącego się w sobotę Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce.
Wzięło w nim udział 28 chórów z Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Francji i Mołdawii. Festiwal zakończą dwa sobotnie koncerty galowe: w soborze św. Trójcy w Hajnówce (gdzie od środy do piątku odbywały się też przesłuchania konkursowe) oraz w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.
Jury festiwalu przyznało nagrody w czterech kategoriach. Wśród chórów parafialnych wiejskich najlepszym okazał się chór parafii prawosławnej pw. Matki Bożej Miłującej z Czeremchy (Podlaskie). W kategorii chórów parafialnych miejskich dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymały: chór parafii prawosławnej Soboru Wszystkich Świętych Białoruskich z Grodna oraz mołdawski chór "Flacara" z monasteru (klasztoru) w Curchi.
Najlepszym wśród chórów akademickich okazał się kameralny chór "Dabrawiest" z Mińska na Białorusi. W kategorii chórów innych zwyciężyli także Białorusini - chór dziecięcy niedzielnej szkoły parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z Bieriestowicy. W każdej z konkursowych kategorii przyznano również drugie i trzecie miejsca, były też nagrody indywidualne przyznane m.in. dyrygentom kilku zespołów.
W ocenie jurorów, poziom tegorocznych prezentacji był wyrównany, a - oceniając frekwencję na wszystkich koncertach - zwrócili też uwagę na nie słabnące zainteresowanie muzyką cerkiewną ze strony publiczności.
Festiwalowi w Hajnówce patronuje Cerkiew, a organizuje go społeczny komitet i stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej"; pomagają w tym też miejscowe samorządy. Specyfiką tej imprezy jest to, że znaczna część uczestników to zespoły parafialne, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych. Impreza ma bowiem podkreślać religijny charakter tej muzyki.
Trzy lata temu festiwal został wyróżniony medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny" za zasługi dla prawosławia i działalność na rzecz ekumenizmu. Otrzymał także tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.
Nie jest to jedyny festiwal muzyki cerkiewnej, jaki odbywa się w maju w województwie podlaskim. W przyszłym tygodniu w Białymstoku odbędzie się bowiem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2015". Co prawda ma on Hajnówkę w nazwie, bo tam był zapoczątkowany ponad 30 lat temu, ale od 2003 roku odbywa się w stolicy województwa podlaskiego.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, ale hierarchowie uważają te dane za niemiarodajne.
Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim, zwłaszcza w powiecie hajnowskim.(PAP)
rof/ laz/