XIX wiek

04.05.2019

Cykl wydarzeń w 200. rocznicę urodzin Moniuszki w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” z repertuarem pieśni i tańców do muzyki Stanisława Moniuszki rozpocznie się w sobotę wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku cykl wydarzeń z okazji 200. rocznicy urodzin artysty.

Sejm RP uchwalił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) włączyła się w obchody tej rocznicy i przygotowała cykl wydarzeń artystycznych oraz edukacyjnych pod hasłem "Urodziny Moniuszki".

Rozpocznie je w sobotę wieczorem koncert jednego z najstarszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim "Kurpie Zielone" pod tytułem "Dwieście lat, Panie Moniuszko". Zaprezentowany zostanie repertuar pieśni i opracowań scenicznych tańców do muzyki Moniuszki oraz kompozycje inspirowane jego twórczością. Będzie można zobaczyć m.in. polskie tańce narodowe do muzyki z dzieł Moniuszki oraz inspirowanej jego twórczością, jak polonez, mazur, krakowiak, a także wybrane utwory ze "Śpiewnika domowego" Moniuszki w stylizowanych ludowych aranżacjach.

Na scenie opery będzie można zobaczyć zarówno grupy dorosłych, jak i dziecięce "Kurpi Zielonych". W sumie, wraz z chórem i kapelą, ma wystąpić 150 osób.

Natomiast od niedzieli, kiedy przypada dokładna rocznica urodzin Moniuszki (5 maja 1819), do końca maja w południe po hejnale, który rozbrzmiewa codziennie z wieży białostockiego Ratusza, będzie można usłyszeć fragment arii z opery Moniuszki "Straszny dwór".

Tego dnia po południu zaplanowano też koncerty plenerowe "Moniuszko w ogrodach", podczas których wystąpią artyści podlaskiej opery, chóru dziecięcego tej placówki oraz orkiestry dętej. Organizatorzy zapowiadają, że jeśli nie dopisze pogoda, koncerty zostaną przeniesione do sali w operze.

W niedzielę wieczorem będzie można natomiast usłyszeć w operze koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego "Romantyczna podróż przez krainę muzyki Stanisława Moniuszki". Będzie to również inauguracja XV Moniuszkowskiego Festiwalu "Cztery Pory Roku 2019" w Białymstoku. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory m.in. z "Halki" i "Strasznego dworu".

Oprócz koncertów w te dwa dni, w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Moniuszki, w programie OiFP znalazł się też m.in. koncert "Pawlik/Moniuszko - Polish jazz", podczas którego utworów Moniuszki będzie można posłuchać w interpretacji jazzowej Włodka Pawlika oraz białostocka premiera opery "Halka" Moniuszki, która powstaje w kooprodukcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL