Czwarty dzień Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej sfinansuje kontrolowana przez gminę Opole spółka Wodociągi i Kanalizacja. Musiałem bronić honoru miasta Opole - tłumaczył to rozwiązanie prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski na piątkowej konferencji prasowej.
Tydzień temu Wiśniewski poinformował, że planowany na 11 czerwca czwarty dzień Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który będzie poświęcony muzyce alternatywnej, odbędzie się pod warunkiem przekazania przez miasto Opole na ten cel dodatkowych 200 tysięcy złotych, do czego konieczna jest zgoda rady miasta. W tym celu na wniosek prezydenta w poniedziałek zwołano nadzwyczajną sesję, by rozpatrzyć wniosek prezydenta. Większość rady, która była przeciwna podejmowaniu decyzji w tak szybkim tempie, skierowała wniosek do rozpatrzenia przez komisje budżetu i kultury, a głosowanie nad wnioskiem odroczyła na normalną sesję, która odbędzie się w przyszły czwartek.
Dzisiaj na konferencji prasowej Wiśniewski poinformował, że z TVP otrzymał warunek, zgodnie z którym jeżeli do poniedziałku nie zagwarantuje 200 tysięcy zł, to czwarty dzień festiwalu nie będzie zrealizowany. W tej sytuacji prezydent podjął decyzję o wskazaniu innego, niż budżet miasta, źródła sfinansowania dodatkowego koncertu.
"Pieniądze na tę imprezę przekaże miejska spółka, a konkretnie Wodociągi i Kanalizacja. Jesteśmy do tego zmuszeni. Musimy bronić wizerunku miasta. Musiałem bronić honoru stolicy polskiej piosenki i znalazłem rozwiązanie, która umożliwi wyjście z sytuacji, w jaką wpakowali nas radni" - powiedział Wiśniewski.
Zdaniem Wiśniewskiego, radni powinni rozważyć także wsparcie kwotą 650 tysięcy złotych kolejnego festiwalu, który pod koniec czerwca z miastem Opole chce zrobić telewizja Polsat.
Zdaniem Krzysztofa Dryndy, przewodniczącego klubu radnych Razem dla Opola, finansowanie czwartego dnia festiwalu przez spółkę kontrolowaną przez urząd miasta jest omijaniem prawa i działaniem na szkodę mieszkańców miasta, którzy na skutek działań prezydenta i władz spółki mogą spodziewać się podwyżki za usługi świadczone przez WiK. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ itm/