Tożsamości powstałej na pograniczu kultur i narodowości w kontekście związków Guentera Grassa z Kaszubami poświęcona będzie debata, która odbędzie się w niedzielę w Gdańsku dla uczczenia 90. rocznicy urodzin pisarza. Zaplanowano też spacer po Gdańsku kaszubskim szlakiem.
Debata odbędzie się w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa (GGGG).
Historyk sztuki i kierownik GGGG Marta Wróblewska, która będzie prowadzić dyskusję, powiedziała w czwartek PAP, że inspiracją do jej zorganizowania jest trwająca obecnie w galerii wystawa "Grass a Kaszuby/i". "Pisarz był pół-Kaszubem - jego matka Helena z rodziny Knoff (1898-1954) była Kaszubką pochodzącą z Kosznajderii (obszar pomiędzy Chojnicami a Tucholą w południowej części Pomorza - PAP). Wyjdziemy od tego tematu kaszubskiego, ale nie będziemy się do niego ograniczać. Dyskusja będzie dotyczyła też regionalizmów i grup etnokulturowych z silnym poczuciem tożsamości w innych częściach Europy" - wyjaśniła Wróblewska.
Przypomniała, że wątki kaszubskie były stale obecne w twórczości Grassa. "Tak to już jest z Kaszubami, Oskarku. Zawsze dostają po głowie. (…) Bo Kaszubów nie można przenieść nigdzie, oni zawsze muszą być tutaj i nadstawiać głowy, żeby inni mogli uderzyć, bo my za mało polscy jesteśmy i za mało niemieccy, bo jak ktoś jest Kaszubą, nie wystarcza to ani Niemcom, ani Polakom. Ci zawsze dokładnie chcą wiedzieć, co jest co!" - czytamy w powieści "Blaszany bębenek".
"W powyższych słowach kaszubska babka Oskara Matzeratha tłumaczyła wnukowi istotę jego tożsamości. Tożsamości opartej na funkcjonowaniu na pograniczu kultur, narodowości, historii, polityki, a także na poczuciu wykluczenia, braku jasnej przynależności" - oceniła Wróblewska.
W dyskusji wezmą udział: dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, dyplomata Grzegorz Dziemidowicz, dr hab. Jacek Kornacki, prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Matthaus Weiss oraz dr hab. Krzysztof Wróblewski. Debatę poprzedzi dwugodzinny spacer po centrum Gdańska śladem kaszubskiej historii miasta, przewodnikiem będzie Obracht-Prondzyński.
Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz. Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. trylogia gdańska - powieści "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963).
W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł honorowego obywatela miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Zmarł 13 kwietnia 2015 r. w niemieckiej Lubece.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ agz/