Do końca stycznia redakcje mogą zgłaszać kandydatury dziennikarzy do 17. edycji Nagrody Dziennikarskiej im. bp. Jana Chrapka „Ślad”. Nagroda jest przyznawana "tym spośród dziennikarzy i ludzi mediów, którzy w dobie przemian służą prawdzie, dobru i pięknu”.
To już 17. edycja nagrody. "Została ona ustanowiona w 2001 r. po tragicznej śmierci bp. Chrapka przez grono dziennikarzy, którzy znali go z działalności wśród ludzi mediów. Jan Chrapek był, oczywiście, biskupem, w ostatnich latach ordynariuszem diecezji radomskiej, ale jednocześnie wykładowcą dziennikarstwa na UW i człowiekiem szeroko znanym w świecie mediów. On starał się łączyć ludzi z różnych środowisk medialnych" - opowiadała PAP Ewa K. Czaczkowska, pierwsza laureatka Nagrody "Ślad" i obecna przewodnicząca Kapituły Nagrody.
Jak przypomniała duchowny sam także zajmował się dziennikarstwem. "Był redaktorem naczelnym miesięcznika michalitów +Powściągliwość i Praca+, w którym w stanie wojennym znaleźli pracę dziennikarze wyrzuceni z mediów państwowych. W latach 90. bp Chrapek m.in. zajmował się dziennikarzami obsługującymi pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Był +łącznikiem+ pomiędzy organizatorami ze strony Kościoła a dziennikarzami, zawsze służąc pomocą, informacją" - relacjonowała Czaczkowska.
"Inicjatorzy Nagrody im. biskupa Jana Chrapka chcieli zachować pamięć o tej wyjątkowej postaci poprzez nagradzanie dziennikarzy i ludzi mediów, kierujących się wartościami, które były bliskie duchownemu. Nagroda przyznawana jest dziennikarzom, których działalność przyczynia się do budowania w życiu publicznym kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Taka bowiem postawa i wartości były bliskie bp. Chrapkowi, który łączył ludzi z różnych środowisk" - powiedziała.
Jak podkreśliła, przez 17 lat wręczania nagrody wiele się wydarzyło, zmieniły się media i środowisko, w którym pracują, ale wartości, jakie promuje wyróżnienie pozostają niezmienne – prawda, dobro i piękno.
"Podobnie jak zasady etyki dziennikarskiej, na którą biskup bardzo zwracał uwagę i której uczył adeptów dziennikarstwa. Nagroda Jego imienia promuje osoby, których działalność zawodowa buduje kulturę prawdy, porozumienia i dialogu. Liczy się oczywiście także warsztat zawodowy, dorobek. Patrzymy na całokształt i na to, co szczególnego w życiu zawodowym kandydata zdarzyło się w ostatnim roku. Kapituła Nagrody +Ślad+, co jest ją wyróżniające, jest bardzo pluralistyczna. Zasiadają w niej przedstawiciele różnych środowisk dziennikarskich od konserwatywnych po liberalne" - mówiła Czaczkowska.
Każda redakcja może przedstawić jednego kandydata do Nagrody "Ślad". Nagrodę może otrzymać dziennikarz albo inna osoba współtworząca media. Kandydatów mogą zgłaszać do końca stycznia redakcje i członkowie Kapituły. Uzasadnienie kandydatury należy przesłać do 31 stycznia 2018 r. pod adresem sekretariat@ekai.pl. Kapituła ocenia dorobek kandydata w prasie, radiu, telewizji i internecie, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego roku, a także warsztat zawodowy oraz przestrzeganie zasad etyki.
Po zamknięciu zgłoszeń odbędzie się zebranie 23-osobowej Kapituły, na którym zostaną przedstawieni kandydaci. "Następnie odbywa się zwykle długa, czasem burzliwa, dyskusja, a po niej seria głosowań. Wybieranych jest najpierw pięć osób, a z nich trzy, które są nominowane do Nagrody. Nominacja jest już wyróżnieniem. Ostatnie głosowanie wyłania z nich laureata. Ogłoszenie zwycięzcy 17. edycji planujemy przed wakacjami" - wyjaśniła Czaczkowska.
"Nagroda +Ślad+ wśród wyróżnień przyznawanych ludziom mediów jest wyjątkowa. Jest nagrodą nie tyle za spektakularne sukcesy zawodowe, ile za jakość dziennikarstwa, za wierność wartościom, które, jak pokazują nagrodzeni, jest fundamentem ich zawodowych sukcesów. Nagrodzeni i nominowani do nagrody pokazują, że można uprawiać dziennikarstwo oparte na zasadach etycznych. Promocja takich osób, mamy nadzieję, przyczynia się do wpływania na podnoszenie jakości dziennikarstwa" - dodała przewodnicząca Kapituły.
W Kapitule Nagrody "Ślad" zasiadają m.in. jej laureaci z poprzednich lat np. Tomasz Królak, Alina Petrowa-Wasilewicz, Tomasz Rożek, Krzysztof Ziemiec i Piotr Żyłka. W zeszłym roku nagrodę przyznano Brygidzie Grysiak.
Laureaci nagrody "Ślad" otrzymują statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły i 10 tys. zł. Inspiracją do jej utworzenia była dewiza tragicznie zmarłego biskupa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię".
Patronat honorowy nad nagrodą objął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Bp Jan Chrapek zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. Był także wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/