Meble pochodzące z XIX-wiecznej apteki, która jeszcze dziesięć lat temu działała w Rynku w Radomiu, przekazali do Muzeum im. Jacka Malewskiego jej ostatni właściciele. W podziękowaniu za ten gest marszałek woj. mazowieckiego przyznał im medal pamiątkowy "Pro Masovia".
Apteka istniała od lat 40. XIX wieku do 2011 r. W tym czasie miała kilku właścicieli. Ostatnim z nich była farmaceutka Anna Fąfara, która zdecydowała się przekazać tradycyjne apteczne meble do radomskiego muzeum.
"Cieszymy się, że wyposażenie naszej apteki będzie oglądane przez następne pokolenia" – powiedziała Anna Fąfara, która odebrała w środę z rąk wicemarszałków woj. mazowieckiego Wiesława Raboszuka i Rafała Rajkowskiego medal pamiątkowy "Pro Masovia". Wyróżnienie to jest przyznawane za przyczynienie się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.
Anna Fąfara podkreśliła, że apteka w Rynku odegrała bardzo ważną rolę w czasie II wojny światowej, kiedy prowadziła ją rodzina Kasprzykowskich. W pobliżu Rynku, przy ul. Wałowej, znajdowało się getto. "Pracownicy apteki potajemnie przekazywali różne leki, przesyłki i dokarmiali jego mieszkańców. Za to właściciel Julian Kasprzykowski został wywieziony do obozu, gdzie zginął" – podkreśliła farmaceutka.
Meble pochodzą prawdopodobnie z roku 1848. To data powstania pierwszej apteki usytuowanej przy radomskim rynku. Jej założycielem był Adolf Frick. Aptekę w Rynku prowadzili potem jego syn i wnuk, aż do roku 1903, kiedy odkupił ją Julian Kasprzykowski. Po II wojnie światowej apteka została znacjonalizowana, a w roku 1992 powtórnie sprywatyzowana. Od tego roku aż do jej zamknięcia w roku 2011 r. jej właścicielką była Anna Fąfara.
Apteka w Rynku to druga z najstarszych radomskich aptek po aptece "Pod Białym Orłem", założonej na przełomie XVIII/XIX w. przez Jana Karola Burcharda z Warszawy. Meble z najstarszej radomskiej apteki także znajdują się w zasobach Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Mają być one pokazane na ekspozycji w powstającym obecnie Muzeum Historii Radomia. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ pat/