Kultura i sztuka po 1989 roku

17.10.2019

Drugi sezon Centrum Sztuki Włączającej pn. „Gap się!” i Dom Tymczasowy Teatru 21 w Zachęcie

"Gap się!" - drugi sezon Centrum Sztuki Włączającej i Dom Tymczasowy Teatru 21 w Zachęcie. Fot. materiały prasowe Fundacji Teatr 21 "Gap się!" - drugi sezon Centrum Sztuki Włączającej i Dom Tymczasowy Teatru 21 w Zachęcie. Fot. materiały prasowe Fundacji Teatr 21

Od soboty Teatr 21 znajdzie swój Dom Tymczasowy w stołecznej Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Będzie to drugi sezon funkcjonowania Centrum Sztuki Włączającej zatytułowany „Gap się!” – informuje PAP Jakub Drzewiecki z Fundacji Teatr 21.

"Na najnowszej wystawie +Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku+ jedna z sal poświęcona zostanie w całości Teatrowi 21. Podczas trwania wystawy odbędą się wykłady, spotkania, performanse i inne wydarzenia towarzyszące przygotowane przez Teatr 21 w ramach drugiego sezonu Centrum Sztuki Włączającej zatytułowanego +Gap się!+" - napisał Drzewiecki w informacji przesłanej PAP.

Jak wyjaśnił, drugi sezon powołanego przez Teatr 21 - Centrum Sztuki Włączającej poświęcony będzie refleksji związanej z widocznością osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej.

Jakub Drzewiecki: Teatr 21, jako grupa teatralna pracująca z aktorami z zespołem Downa, na co dzień mierzy się z wyzwaniem, jakim potrafi być spojrzenie. Na wymianie spojrzeń oparte jest każde inicjowane przez nas spotkanie teatralne. W teatrze można patrzeć bezkarnie i do woli. Widzowie Teatru 21 mają możliwość oswojenia w sytuacji opartej na kontakcie wzrokowym obecności osób z niepełnosprawnościami. Aktorzy mają z kolei przestrzeń, by ustanowić zasady interakcji i wpływać na to, jak są postrzegani. Nie chodzi tu przecież o jednostronne przyglądanie się osobie niepełnosprawnej, ale o dostrzeżenie siebie nawzajem.

Zwrócił uwagę, że Teatr 21, "jako grupa teatralna pracująca z aktorami z zespołem Downa, na co dzień mierzy się z wyzwaniem, jakim potrafi być spojrzenie". "Na wymianie spojrzeń oparte jest każde inicjowane przez nas spotkanie teatralne. W teatrze można patrzeć bezkarnie i do woli. Widzowie Teatru 21 mają możliwość oswojenia w sytuacji opartej na kontakcie wzrokowym obecności osób z niepełnosprawnościami. Aktorzy mają z kolei przestrzeń, by ustanowić zasady interakcji i wpływać na to, jak są postrzegani. Nie chodzi tu przecież o jednostronne przyglądanie się osobie niepełnosprawnej, ale o dostrzeżenie siebie nawzajem" - podkreślił Drzewiecki.

CZYTAJ TAKŻE

Sezon pt. "Gap się!" rozpoczęła we wrześniu premiera spektaklu "Trolle". Najnowszy spektakl Teatru 21 dedykowany jest młodym widzom - uczniom klas I-III szkoły podstawowej. "To zdarzenie teatralne zaprojektowane do grania w zwykłej, szkolnej klasie, w całości oparte na wzajemnym obserwowaniu się. W samym spektaklu prawie w ogóle nie padają słowa. Aktorzy Teatru 21 wcielają się w tytułowe trolle - mityczne stworzenia rzadko pokazujące się ludziom, które żyją w ukryciu, na uboczach, są odrzucone przez innych" - czytamy w opisie przedstawienia.

Po każdym spotkaniu dzieci z trollami odbywa się warsztat, który pomaga dzieciom zebrać przemyślenia, doświadczenia i emocje towarzyszące temu niecodziennemu wydarzeniu. Więcej informacji o "Trollach" na stronie: http://teatr21.pl/pl/spektakle/trolle.

Drzewiecki zwrócił uwagę, że pomimo wieloletniej działalności i osiągnięć artystycznych, Teatr 21 ciągle działa bez własnego miejsca, "pozostając instytucją nomadyczną i korzysta z przestrzeni zaprzyjaźnionych instytucji i teatrów".

Jak wyjaśnił Drzewiecki , "naturalnym partnerem dla działań Teatru 21 w sezonie +Gap się!+ - poświęconym kwestiom wizualności i widzialności - stała się Zachęta". Poinformował, że na zaproszenie Roberta Rumasa - kuratora wystawy "Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku" - Teatr 21 zajmie jedną z sal tej ekspozycji. W zaaranżowanej przez Ewę Machnio sali wystawowej znajdą się m.in. scenografie i rekwizyty ze spektakli i performansów Teatru 21, a sama sala stanie się jego Domem Tymczasowym.

Jak wyjaśnił, "naturalnym partnerem dla działań Teatru 21 w sezonie +Gap się!+ - poświęconym kwestiom wizualności i widzialności - stała się Zachęta". Poinformował, że na zaproszenie Roberta Rumasa - kuratora wystawy "Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku" - Teatr 21 zajmie jedną z sal tej ekspozycji. W zaaranżowanej przez Ewę Machnio sali wystawowej znajdą się m.in. scenografie i rekwizyty ze spektakli i performansów Teatru 21, a sama sala stanie się jego Domem Tymczasowym.

CZYTAJ TAKŻE

Powołane przez Teatr 21 Centrum Sztuki Włączającej za jeden celów postawiło sobie popularyzację wiedzy z zakresu studiów o niepełnosprawności i pogłębianie refleksji na temat sztuki osób z niepełnosprawnościami. W ramach sezonu "Gap się!" odbędą się wykłady koncentrujące się wokół zagadnienia widzialności, spojrzenia i niepełnosprawności. Wykładom towarzyszyć będą seminaria.

19 października o godz. 13 zaplanowano wykład i seminarium dr Katarzyny Ojrzyńskiej pt. "O patrzeniu na ludzką różnorodność i jej postrzeganiu", podczas którego omówione zostaną strategie, które wykorzystują współcześni twórcy, często identyfikujący się jako osoby niepełnosprawne, aby kształtować na nowo to, jak patrzy się na niepełnosprawność i jak się ją postrzega.

W listopadzie Natalia Pamuła wygłosi wykład i poprowadzi seminarium pt. "Strategie upamiętniania niepełnosprawności w przestrzeni publicznej". W grudniu zaplanowano wykład i seminarium Magdaleny Zdrodowskiej pt. "(Kłopotliwa) widzialność protez. Design i niepełnosprawność".

Na wszystkie wykłady i seminaria wstęp jest wolny, a darmowe wejściówki można odebrać w Zachęcie (zapisy przyjmowane są na stronie internetowej Zachęty).

Teatr 21 zaprasza też na wspólny trening aktorski, podczas którego będzie można przekonać się na własnej skórze, jak aktorzy przygotowują się do pracy na scenie. Podczas "Prób otwartych" wykorzystywane będą różne formy ćwiczeń m.in. improwizacje teatralno-ruchowe, taniec i joga. Pierwsza z nich - 31 października o godz. 15.30 w Zachęcie.

Jak poinformowano, od listopada w każdy czwartek, w Domu Tymczasowym Teatru 21 w Zachęcie będzie można spotkać aktorów Teatru 21 na specjalnym dyżurze aktorskim.

Zaplanowano również polskie wydania dwóch książek Rosemarie Garland-Thomson pt. "Gapienie się. W jaki sposób patrzymy i w jaki sposób pokazujemy siebie innym" w tłumaczeniu Katarzyny Ojrzyńskiej oraz "Niezwykłe ciała" w tłumaczeniu Natalii Pamuły. Ich autorka to jedna z najważniejszych badaczek kulturowych studiów o niepełnosprawności, znana profesor i wykładowczyni, współdyrektorka Disability Studies na Uniwersytecie Emory w Atlancie.

Pełna lista wydarzeń sukcesywnie będzie pojawiać się na stronach internetowych Teatru 21: www.teatr21.pl oraz Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki: www.zacheta.art.pl (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL