Senat prawdopodobnie w tym tygodniu wybierze jednego z pięciu członków KRRiT. Senatorowie PiS zgłaszają na to stanowisko dziennikarkę i publicystkę Teresę Bochwic; PO proponuje kandydaturę b. prezesa zarządu Telewizji Polskiej Janusza Daszczyńskiego.
Teresa Bochwic ukończyła studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1977-1982 była asystentką w Zakładzie Filozofii Instytutu Nauk Ekonomiczno-Społecznych Politechniki Warszawskiej. Została usunięta z pracy z przyczyn politycznych za działalność w okresie „Solidarności”. W latach 1980-1981 była redaktorem naczelnym nauczycielskiego miesięcznika „Rozmowy”.
W latach 1983-1986 była reportażystką w Tygodniku Rodzinnym „Zorza”(IW PAX); w latach 1989-1991 – dziennikarką „Tygodnika Solidarność”, a w latach 1993-1994 – zastępcą redaktora naczelnego w tym piśmie. Była też publicystką w Biurze Analiz Programowych w Polskim Radiu. W latach 1998-2008 wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1999 r. do dziś jest zatrudniona w Katedrze Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
W latach 2006-2009 Bochwic była wicedyrektorem programowym Polskiego Radia. Od października 2008 była w Radzie Etyki Mediów; zrezygnowała z członkostwa w październiku 2010. W latach 2010-2014 była członkiem Rady Programowej Polskiego Radia z rekomendacji PiS; następnie weszła w skład Rady Programowej PAP. W 2011 weszła w skład zarządu głównego SDP, w 2014 - po raz drugi.
W 2006 r. Teresa Bochwic została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz niezależnego dziennikarstwa i wolnego słowa; w 2001 r. odznaczona została odznaką – „Zasłużony Działacz Kultury”.
Senatorowie PO zgłosili kandydaturę Janusza Daszczyńskiego.
Daszczyński jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej. W 1977 został zatrudniony jako inżynier studia i realizator efektów audiowizualnych w ośrodku telewizyjnym w Gdańsku. Na przełomie lat 70. i 80. pracował w dwutygodniku „Horyzont”, potem w „Tygodniku Samorządność”, którego wydawanie zawieszono w 1981 po wprowadzeniu stanu wojennego.
W latach 80. zajmował się prowadzeniem własnej pracowni fotograficznej; współtworzył diecezjalny dwutygodnik „Gwiazda Morza”. Przed wyborami kontraktowymi w 1989 był zastępcą kierownika zespołu medialnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W latach 90. pełnił funkcje dyrektora-redaktora naczelnego Ośrodka Telewizyjnego w Gdańsku, zastępcy dyrektora TV Polonia i dyrektora generalnego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od 1994 do 1999 był wiceprezesem zarządu Telewizji Polskiej.
Później współorganizował m.in. festiwal „Dwa Teatry”, kierował też polskim pawilonem w czasie wystawy światowej Expo 2010 w Szanghaju. Był również wicedyrektorem biura ds. finansów i logistyki Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
10 czerwca 2015 został wybrany przez radę nadzorczą Telewizji Polskiej na funkcję prezesa zarządu, wygrywając w głosowaniu z dotychczasowym prezesem Juliuszem Braunem. W lipcu 2015 rozpoczął urzędowanie jako prezes zarządu TVP. Jego kadencja zakończyła się 8 stycznia 2016 w związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy wygaszającej mandaty członków organów mediów publicznych.
Kadencja pięciu obecnych członków Krajowej Rady - dwóch wybranych przez prezydenta (Jan Dworak, Krzysztof Luft), dwóch wybranych przez Sejm (Witold Graboś i Sławomir Rogowski) i jednego wybranego przez Senat (Stefan Pastuszka) kończy się 3 sierpnia 2016 r.
Sejm odrzucił pod koniec czerwca sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2015 r. Na kolejnym posiedzeniu sprawozdaniem zajmie się Senat. Jeśli również senatorowie je odrzucą, kadencja członków Rady wygaśnie, o ile decyzję tę poprze prezydent. (PAP)
wni/ par/