Koncerty, przedstawienia teatralne, zabawy i gry dla dzieci oraz wiele innych atrakcji przygotowały w sobotę Instytut Polski i Ambasada RP w Mińsku przy współpracy władz białoruskiej stolicy w ramach Dnia Polskiego w Mińsku.
Głównym wydarzeniem będzie występ na scenie w historycznej dzielnicy Mińska Górne Miasto zespołu pop-rockowego Golden Life, który zaprezentuje swoje największe hity. Golden Life ma na swoim koncie już 12 nagranych albumów, ale komponował też muzykę filmową. Występował na jednej scenie z takimi znanymi zespołami, jak Radiohead czy Rammstein.
Wcześniej przez cały dzień w białoruskiej stolicy odbywało się wiele wydarzeń prezentujących polską kulturę, a także kuchnię.
Z okazji 200-lecia narodzin Stanisława Moniuszki, który przyszedł na świat we wsi Ubiel pod Mińskiem, orkiestra symfoniczna Capella Academia, chór kameralny Republiki Białoruś oraz soliści Teatru Wielkiego Białorusi pod dyrekcją Alaksieja Frałoua wykonali najsłynniejsze utwory Moniuszki, m.in. arie z oper „Halka” i „Straszny dwór” oraz kompozycje chóralne.
Polską twórczość ludową zaprezentowały zespoły śpiewu i tańca polskiej mniejszości na Białorusi. A z okazji 80. rocznicy urodzin Czesława Niemena, który opuścił rodzinne Stare Wasiliszki na zachodzie Białorusi w 1958 r., zespół ze szczuczyńskiego centrum kultury wykonał jego najbardziej znane piosenki.
Podczas polskiego festiwalu można było zobaczyć kilka wystaw: w Galerii Mińsk pokazywana była ekspozycja „15 lat Polski w Unii Europejskiej”, na osobnym stoisku festiwalowym zaprezentowano wystawę turystyczną „Polska. Tu witają was z radością!”, a w galerii „Uniwersytet Kultury” – wystawę „Sport w polskim plakacie” ze zbiorów krakowskiego Dydo Poster Collection, na którą składa się 40 najbardziej znanych projektów przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.
Wystawie „Krakowski Lajkonik” w galerii Michaiła Sawickiego towarzyszył korowód Lajkonika z udziałem zespołu Mlaskoty, który przeszedł ulicami przylegającymi do Górnego Miasta. W rolę Lajkonika wcielił się Zbigniew Glonek, który odgrywa ją już 31 lat.
Przygotowano zajęcia dla dzieci „Kolorowy cyrk”, podczas których klauni prezentowali dzieciom za pomocą teatralizowanych gier i zabaw świat sztuki cyrkowej. Wystąpił też krakowski teatr uliczny „Scena Kalejdoskop”, który zaprezentował spektakl „Serce Don Juana w ogniu”.
Na stoisku literackim można się było spotkać z pisarzem Januszem Leonem Wiśniewskim, a na stoisku edukacyjnym dowiedzieć się o kursy języka polskiego i możliwość odbycia stażu w Polsce.
Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ kar/