Inspirowane zabawkami i motywami ludowymi z Małopolski karuzele, huśtawki, wiatraki i ławki będą od czwartku prezentowane na Międzynarodowym Biennale Designu we francuskim Saint-Etienne. Wystawę plenerową zatytułowaną „Nieposkromiona potrzeba frajdy” zorganizowało krakowskie Muzeum Etnograficzne.
„Chcemy pokazać nasze megazabawki jako przykład inspiracji, jakie współczesny dizajn może zaczerpnąć z etnografii” - powiedziała PAP koordynatorka wystawy Katarzyna Piszczkiewicz. „Wystawę pokazujemy pod hasłem +Nieposkromiona potrzeba frajdy+, bo te instalacje mają dostarczać frajdy i dorosłym i dzieciom” – dodała.
Za bezpośrednią inspirację do stworzenia zabawek posłużyły obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie: drewniane figurki koników zostały powiększone i przeniesione na karuzelę, motywy kwiatowe ze skrzyń, w których młode kobiety przechowywały swoje wiano trafiły na miejskie ławki.
Zabawki zaprojektowali: Olaf Cirut, Katarzyna Wojtyga i Krzysztof Radoszek. Za bezpośrednią inspirację posłużyły im obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie: drewniane figurki koników zostały powiększone i przeniesione na karuzelę, motywy kwiatowe ze skrzyń, w których młode kobiety przechowywały swoje wiano trafiły na miejskie ławki, a pierwowzorem jednej z huśtawek były huśtawki z początku XX wieku popularne na emausowym odpuście (odbywającym się w Krakowie w poniedziałek wielkanocny – PAP).
Przywiezione z Polski etnozabawki – w sumie ok. 60 obiektów - Francuzi będą mogli zobaczyć, a niektóre nawet wypróbować na terenie parku w sąsiedztwie dawnej manufaktury broni (Manufacture d’Armes de Saint-Étienne), gdzie swoja siedzibę ma Centre du Design - organizator Międzynarodowego Biennale Designu.
Tematem przewodnim tegorocznej, ósmej edycji Biennale Designu jest empatia. „Nasza prezentacja zainteresowała organizatorów biennale, ponieważ pokazuje, jak ważna dla współczesnego wzornictwa jest umiejętność wczuwania się w potrzeby innych. Potrzeba radości jest w każdym z nas niezależnie od wieku i szerokości geograficznej, na jakiej żyjemy” - powiedziała PAP Katarzyna Piszczkiewicz.
W programie biennale, które potrwa od 14 do 31 marca jest ponad 70 wystaw, a także liczne spotkania, konferencje i warsztaty.
Realizację wystawy „Nieposkromiona potrzeba frajdy” we Francji wsparło Stowarzyszenie ASEMKA oraz Konsulat Generalny RP w Lyonie. Projekt ten jest współfinansowany ze środków UE.
Krakowianie mogli zobaczyć zabawki miejskie inspirowane motywami ludowymi na Festiwalu Etnodizajnu w 2010 r. Później były one prezentowane w Tarnowie, Nowym Sączu, Warszawie oraz w Brukseli i Paryżu.(PAP)
wos/ ls/