Europejskie Dni Dziedzictwa, międzynarodowe święto zabytków, zostaną zainaugurowane w sobotę na wyspie Ostrów Lednicki na Jeziorze Lednickim w Wielkopolsce. Imprezy w Polsce odbędą się w kilkuset zabytkowych miejscach w dwa weekendy: 10-11 i 17-18 września.
Edukacyjne i kulturalne przedsięwzięcia w czasie dwu wrześniowych weekendów będą realizowane w muzeach, skansenach, zabytkowych parkach i ogrodach na terenie całej Polski. W czasie obchodów będzie można uczestniczyć w wykładach, festynach, jarmarkach, turniejach, spotkaniach z ludźmi kultury, konkursach i pokazach multimedialnych. Przewodnicy oprowadzą zainteresowanych po historycznych budynkach i obiektach, z których wiele pozostaje na co dzień niedostępna.
Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 będą odbywać się pod hasłem "Kamienie milowe". "Z uwagi na fakt, że tegoroczna edycja przypada na okres polskiej prezydencji w UE, uznaliśmy, że warto pokusić się o taki temat, który pozwoli pokazać te najważniejsze momenty w naszej historii nie tylko z zakresu wydarzeń politycznych, ale też wydarzeń kulturalnych i osiągnięć ze świata nauki" - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie PAP w Warszawie Paulina Florjanowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, koordynatora obchodów w Polsce.
Wybór na miejsce inauguracji obchodów Ostrowa Lednickiego dobrze wpisuje się w hasło tegorocznych obchodów, bowiem to prawdopodobnie na wyspie doszło w 966 roku do chrztu Mieszka I i książęcej rodziny - podkreślił obecny na konferencji przedstawiciel Muzeum Pierwszych Piastów Zygmunt Kalinowski. Jak mówił, "to miejsce uznawane jest za kamień milowy polskiej cywilizacji i polskiej kultury, ponieważ tu państwo pierwszych Piastów zostało włączone do wielkiej rodziny państw chrześcijańskich".
"To miejsce (Ostrów Lednicki - PAP) uznawane jest za kamień milowy polskiej cywilizacji i polskiej kultury, ponieważ tu państwo pierwszych Piastów zostało włączone do wielkiej rodziny państw chrześcijańskich" - powiedział Zygmunt Kalinowski z Muzeum Pierwszych Piastów.
W ramach inauguracji na Ostrowie Lednickim, gdzie znajduje się wczesnośredniowieczny gród Mieszka I i Bolesława Chrobrego, odbędzie się w sobotę piknik historyczny "W lednickim grodzie księcia Mieszka - życie codzienne grodu piastowskiego". Jak zapowiedział przedstawiciel muzeum, impreza ma przybliżyć rzeczywistość wczesnopiastowskiego grodu. W czasie pikniku będzie można zapoznać się z pracą średniowiecznych rzemieślników i artystów oraz wziąć udział w warsztatach rzemiosła artystycznego.
Widowisko plenerowe "Wizyta Ottona III na Ostrowie Lednickim", które nawiąże do spotkania Bolesława Chrobrego z cesarzem niemieckim w 1000 roku, odbędzie się w sobotę w auli pałacowej lednickiego palatium. Według Kalinowskiego, polityczne projekty Ottona III, który starał się na drodze perswazji i rozmów z innymi przywódcami odnowić cesarstwo niemieckie, były zbliżone do idei Unii Europejskiej.
Jak poinformowała Florjanowicz, choć termin zgłaszania imprez jeszcze nie upłynął, do kalendarium obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 wpisano już ponad 500 projektów. Kalendarium, w którym znajdują się szczegółowe informacje na temat organizowanych na terenie całej Polski imprez, jest dostępne na stronie internetowej www.edd2011.pl.
W ubiegłorocznych obchodach w Polsce wzięły udział 333 miejscowości, zorganizowano ok. 1,5 tys. imprez.
Ideą obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie dziedzictwa kulturowego poszczególnych europejskich regionów i podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Ustanowiła je w 1991 roku Rada Europy. Polska włączyła się do projektu w 1993 roku. Obecnie w obchodach bierze udział 50 państw.
Narodowy Instytut Dziedzictwa, koordynator obchodów w Polsce, to instytucja kultury odpowiedzialna za ochronę i rejestrację zabytków dziedzictwa narodowego, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego objęło patronat honorowy nad obchodami. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)
mce/ abe/