Kultura i sztuka po 1989 roku

09.12.2017

Europejskie Nagrody Filmowe dla trzech Polek, w kategoriach dokument, animacja oraz kostiumy

Anna Zamecka otrzymała Europejską Nagrodę Filmową za film dokumentalny "Komunia". Fot. PAP/EPA Anna Zamecka otrzymała Europejską Nagrodę Filmową za film dokumentalny "Komunia". Fot. PAP/EPA

Europejska Akademia Filmowa uznała w sobotę obraz szwedzkiego reżysera Rubena Oestlunda "The Square" za europejski Film Roku. Duży sukces odniosły Polki zdobywając Europejskie Nagrody Filmowe w kategoriach dokument, animacja oraz kostiumy.

Oestlund został ponadto uznany za najlepszego reżysera oraz najlepszego autora scenariusza, jego film najlepszą komedią, a odtwórca głównej roli Claes Bang został najlepszym europejskim aktorem.

"The Square" jest laureatem Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. O tytuł najlepszego europejskiego filmu ubiegały się też „Niemiłość” Rosjanina Andrieja Zwiagincewa, „120 uderzeń serca” Robina Campillo, komedia „Po tamtej stronie” Fina Akiego Kaurismakiego oraz „Dusza i ciało” Węgierki Ildiko Enyedi.

Uznanie w oczach Europejskiej Akademii Filmowej kierowanej przez Wima Wendersa zdobyły trzy Polki. "Jestem dumna z sukcesu młodych polskich reżyserek" - powiedziała uczestnicząca w gali w berlińskiej sali koncertowej Agnieszka Holland.

Nagrodę dla najlepszej europejskiej animacji zdobyli Dorota Kobiela i Hugh Welchman za polsko-brytyjski film "Twój Vincent", pierwszy w historii film animowany w całości namalowany na płótnie, opowiadający historię tajemniczej śmierci van Gogha.

Anna Zamecka otrzymała nagrodę za film dokumentalny "Komunia". W swoim debiucie autorka opowiada o 14-letniej Oli, która opiekuje się autystycznym bratem Nikodemem, nieprzystosowanym ojcem oraz mieszkającą osobno matką. Dziewczynka przygotowuje brata do pierwszej komunii, biorąc na siebie odpowiedzialność za przygotowania do uroczystości.

Film Zameckiej był już wielokrotnie pokazywany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach, takich jak Locarno Film Festival, DOK Leipzig czy Triest Film Festival.

Katarzyna Lewińska wyróżniona została natomiast za kostiumy do filmu "Pokot" w reżyserii Holland i Kasi Adamik.

Europejskie Nagrody Filmowe zdobyli ponadto Alexandra Borbely ("Dusza i ciało" Ildiko Enyedi) jako najlepsza aktorka i francusko-amerykańska aktorka Julie Delpy za wkład w historię europejskiej kinematografii.

Wyróżnienia przyznawane są od 1988 roku Od 1998 roku gale odbywają się w lata nieparzyste w stolicy Niemiec, a w parzyste w różnych miastach europejskich - w zeszłym roku we Wrocławiu.

W przemówieniu do uczestników sobotniej gali Wim Wenders ostrzegł przed falą nacjonalizmu w Europie grożącą jego zdaniem "powrotem mrocznych czasów". "Nie damy sobie odebrać Europy" - powiedział niemiecki reżyser.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ fit/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL