
Artyści z Francji, Holandii, Czech, Austrii, ze Stanów Zjednoczonych oraz z Polski przedstawią publiczności teatr alternatywny – teatr lalki dla dorosłych w ramach XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, który trwa od 7 do 14 października w Warszawie.
„Podczas festiwalu przedstawimy publiczności dwanaście spektakli w wykonaniu najlepszych grup teatru lalki dla dorosłych z całego świata" – zaznaczył w rozmowie z PAP Marek Żurawski, dyrektor festiwalu. Jego zdaniem lalka jest przekonującym medium do wyrażania ważkich spraw współczesności, do przedstawienia naszych lęków z powodu wojny, pandemii, rozmaitych trapiących ludzi traum.
Teatry lalkowe mówią o problemach egzystencjalnych posługując się tradycyjną formą gry np. aktora z lalką lub samych lalek, ale też prezentują nowatorskie połączenia muzyki, ruchu i oryginalnego wykorzystania technologii cyfrowych, urządzeń wizualnych i dźwiękowych.
Tak będzie w przypadku czeskiej sztuki „Hic Sunt Dracones”. Theatre Continuo tworzy poemat wizualny z elementami magicznej wyobraźni, absurdu i groteski. Spektakl łączy teatr tradycyjny, animację przedmiotów z zasadami teatru sztuk wizualnych. Muzyką i dźwiękiem operuje Jakub Štourač.
Oprócz znanych już widowisk, które można było poznać podczas poprzednich edycji festiwalu, takich jak: „Robot” czy „Opowieści małej Lupityny Gonzalez”, widzowie będą mieli możliwość obejrzenia najnowszej premiery Teatru Malabar Hotel - „Nieosobni”.
Spektakl inspirowany wystawą „Białoszewski. Nieosobny” jest senną fantazją o latach 50-tych. W powojennej Warszawie powstał Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny. Jego twórcy uprawiający sztukę wyprzedzającą ich czasy, stworzyli wyjątkową i barwną komunę artystyczną, w której narodziły się oryginalne idee teatralne, plastyczne, literackie, filozoficzne i ezoteryczne. „Sztuka wyciąga na światło dzienne przemilczane następstwa twórczego nienasycenia, nawet te wstydliwe i niepożądane” – charakteryzuje spektakl Marek Żurawski. Za reżyserię odpowiadają Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski, który również stworzył scenografię i kostiumy.
„Przedstawienia Festiwalu +Lalka też Człowiek+ mogą wywołać duże emocje, a nawet kontrowersje, ponieważ poruszane w nich są tematy trudne i ważne. Wszystko po to, aby zaznaczyć, że lalki odnajdą się w każdej rzeczywistości, niezależnie od wieku odbiorcy” – zauważył dyrektor festiwalu.
Spektakle w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” trwającego od 7 do 14 października odbywać się będą m.in. w Domu Kultury KADR, Służewskim Domu Kultury, w Pałacyku Konopackiego. Wstęp wolny, obowiązują jednak zapisy pod adresem: rezerwacje@lalkatezczlowiek.eu
XVII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, którego organizatorem jest Unia Teatr Niemożliwy, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu www.lalkatezczlowiek.eu (PAP)
Anna Bernat
abe/ aszw/