"Teatr lalek może być doskonałą formą spektaklu dla dorosłych widzów" - powiedział Marek Żurawski, dyrektor organizacyjny festiwalu "Lalka też człowiek", który odbywać się będzie od 10 do 17 października w stołecznym Instytucie Teatralnym.
W programie tegorocznej IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka też człowiek" znajdą się m.in. spektakle, filmy animowane oraz wystawy.
Imprezę rozpocznie spektakl z muzyką na żywo pt. "Domov, Eros, Vera", przygotowany przez niezależną grupę artystów ze Słowacji z Ivanem Martinką na czele. Tego samego wieczoru nastąpi także otwarcie wystawy słowackich lalek Evy Czarskiej oraz zdjęć autorstwa Przemysława Wiśniewskiego z "Teatru Fotografii".
W kolejnych dniach festiwalu "Lalka też człowiek" widzowie będą mogli obejrzeć zarówno tradycyjne sztuki teatru lalek, np. "Dramat niemożliwy" Obwodowego Teatru Lalek w Mohylewie oraz dzieło ubiegłorocznego laureata nagrody publiczności Gaspare Nasuto pt. "Pulcinella burattino napoletano", jak również współczesne spektakle, m.in. premierową sztukę "Tra" Tadeusza Wierzbickiego stworzoną we współpracy z kompozytorem Tadeuszem Wieleckim, miniatury teatru rąk "Zebra" i "Podróż na Księżyc" izraelskiej performerki Metail Raz, miniaturę "Audience of One" laureatki nagrody publiczności sprzed dwóch lat Nicoli Unger z Holandii oraz spektakl "Podróż" w reżyserii Krzysztofa Zemło.
Ponadto każdy dzień festiwalu zwieńczą spotkania z artystami moderowane przez byłego redaktora miesięcznika "Teatr" Bartka Miernika, które odbędą się w kawiarni Instytutu Teatralnego.
W części filmowej imprezy znajdą się m.in. produkcje nagrodzone podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator" w Poznaniu oraz filmy zrealizowane w Studiu Marka Serafińskiego.
Na zakończenie festiwalu Unia Teatr Niemożliwy przygotowała spektakl będący impresją na temat dramatu Zbigniewa Herberta pt. "Drugi pokój". Zaprezentowana zostanie także suita bez słów pt. "Toporland" zainspirowana twórczością Rolanda Topora i Johanna Sebastiana Bacha.
Jak powiedział PAP dyrektor organizacyjny festiwalu "Lalka też człowiek" Marek Żurawski, wydarzenie ma być dowodem na to, że teatr lalek może być doskonałą formą dla dorosłych widzów. "Staramy się pokazać, że teatr lalek jest interesujący i kreatywny. Choć stanowi jedną z najstarszych form teatralnych, która istniała już w starożytnej Grecji, to jednak może służyć ukazywaniu typowo współczesnych problemów. Może bawić lub smucić jak każda inna forma teatru oraz pokazywać skomplikowane treści, których dziecko nie byłoby w stanie w pełni zrozumieć" - wyjaśniał.
Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka też człowiek" jest jedynym w Polsce cyklicznym wydarzeniem poświęconym w całości teatrowi lalek dla dorosłych widzów, które odbywa się w Warszawie od 2006 roku. Jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest prezes Unii Teatr Niemożliwy Marek Chodaczyński. Impreza ma na celu zerwanie ze stereotypem teatru lalek jako formy adresowanej przede wszystkim do dzieci oraz prezentowanie najciekawszych światowych osiągnięć artystycznych w tej dziedzinie. W ramach festiwalu międzynarodowe jury przyznaje nagrody, m.in. dla Najlepszego Aktora, za Kreatywność oraz za Najlepszy Spektakl Festiwalu.
dp/ abe/