Odbywający się w Płocku (Mazowieckie) - już po raz 24. - Festiwal Muzyki Jednogłosowej, poświęcony będzie w tym roku polskim śpiewom wielkopostnym. Koncerty w ramach cyklu „Śpiewajmy piety”, odbywać się będą w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dniach 16-18 marca.
„Ta szczególna edycja festiwalu wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, o której przez cały rok będziemy przypominać i świętować ją podczas różnych wydarzeń” – podkreślił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, cytowany w komunikacie prasowym tamtejszego Urzędu Miasta.
Jak zaznaczył, w trakcie tegorocznych koncertów Festiwalu Muzyki Jednogłosowej wystąpią wykonawcy, „którzy poprzez swą artystyczną aktywność dbają o zachowanie dziedzictwa rodzimej tradycji muzycznej”.
Festiwal zainauguruje 16 marca występ śpiewaka i multiinstrumentalisty Mateusza Kowalskiego, współtworzącego liczne zespoły rodzimej muzyki tradycyjnej in crudo - bez stylizacji, któremu towarzyszyć będą Marcin Żytomirski - basetla i Jakub Korona - bębenek. Koncert „Oberek śpiewak”, nawiązywał będzie do tradycji mazurka w regionie radomskim.
W drugim dniu festiwalu, w sobotę 17 marca, wydarzeniem będzie występ śpiewaka, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej Adama Struga z zespołem śpiewaczym „Monodia Polska”. Podczas koncertu „Barokowe piety” artyści zaprezentują zebrane w regionie łomżyńskim pieśni wielkopostne, przekazywane tam od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. Śpiewakom towarzyszyć będą brzmienia liry korbowej.
Na zakończenie festiwalowych prezentacji, 18 marca w niedzielę, wystąpią Justyna Czerwińska, Maria Puzynianka i Agata Wróbel. Na koncert w ich wykonaniu „Płaczcie anieli” złożą się staropolskie pasyjne a capella z XVII i XVIII wieku pochodzące z Mazowsza, Podlasia i Rzeszowszczyzny, w tym utwory nawiązujące do tradycji szlacheckiej.
Festiwal Muzyki Jednogłosowej, odbywający się w Płocku od 1994 r., prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, śpiewy i pieśni, które w różnych regionach Europy rozbrzmiewały w kościołach na przestrzeni wieków, od średniowiecza. Jego organizatorami są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Płocka i tamtejsza Kuria Diecezjalna.
W trakcie poprzednich edycji festiwalu wystąpiło w sumie ponad 60. grup, chórów i zespołów muzyki dawnej, także z zagranicy, w tym z Hiszpanii, Niemiec i Rosji. Wśród wykonawców byli m.in.: The Hilliard Ensemble, Marcel Peres z Ensemble Organum, Schola Antiqua, Trio Mediaeval, Graindelavoix i Tomasz Stańko z zespołem Bornus Consort. (PAP)
mb/ pat/