Kultura i sztuka po 1989 roku

11.08.2017

Festiwal nowej sztuki cyrkowej w Oleśnicy zgromadził artystów z całego świata

60 spektakli w wykonaniu 30 grup cyrkowych i artystycznych z całego świata można obejrzeć na IV Oleśnickim Festiwalu Cyrkowo-Artystycznym (OFCA). Impreza promuje ideę tzw. nowej sztuki cyrkowej, w której nie ma miejsca na tresurę zwierząt. Potrwa do niedzieli.

Rzecznik imprezy Małgorzata Grączewska powiedziała PAP, że festiwal w Oleśnicy (Dolnośląskie) z każdą kolejną edycją gromadzi coraz większą grupę artystów i widzów - nie tylko mieszkańców tego podwrocławskiego miasta.

„Swoje możliwości zaprezentują w tym roku takie gwiazdy nowego cyrku jak: Stefan Sing, Guga Morales, Luca Bellezze, Murmuyo, Ola Muchin, Izimagic Duo. Planujemy również warsztaty cyrkowe np. żonglerki, koncerty, spektakle typowo artystyczne oraz malowanie muralu i pokazy świetlne” - powiedziała Grączewska.

Dodała, że wyjątkowe wyzwanie czeka linoskoczków, którzy podejmują wyzwanie przejścia po specjalnej taśmie rozciągniętej na wysokości 40 metrów pomiędzy ratuszem a bazyliką. Taśma ma długość 117 metrów, przebiega nad oleśnickim Rynkiem i jest najdłuższym w Polsce miejskim tzw. slackiem.

„W zeszłym roku nikomu nie udało się przejść. W tej edycji mamy zapisanych już sporo śmiałków, lista wciąż jest otwarta. Może wreszcie ta sztuka, ten spacer po taśmie komuś się powiedzie. Na śmiałka czeka nagroda” - powiedziała rzecznik.

W programie imprezy znalazło się też wiele przedstawień artystycznych. Jednym z najciekawszych spektakli będzie „Miasto, którego nie było...” w wykonaniu grupy Kolektyw Kejos z Lublina.(PAP)

ros/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL