Inne

05.05.2014 aktualizacja 19.07.2016

Festiwal orkiestr "Alte Kameraden" - w weekend w Gorzowie Wlkp.

Dziewięć orkiestr dętych z Austrii, Czech, Niemiec i Polski zaprezentuje się podczas Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych "Alte Kameraden", które odbędą się w najbliższy weekend w Gorzowie Wlkp.

Impreza ma na celu popularyzację twórczości wybitnego Landsberczyka (niemiecka nazwa Gorzowa Wlkp.) Carla Teike - kompozytora muzyki marszowej, nazywanego królem tego gatunku.

Najsłynniejszym z jego marszów jest utwór „Alte Kameraden” (Starzy towarzysze), który od 120 lat znajduje się repertuarach wielu orkiestr dętych na całym świecie. Ten marsz był grany na otwarcie i zakończenie olimpiad, na nowojorskim Broadwayu, paryskich Champs Elysees czy w 1937 roku w Londynie podczas koronacji króla Jerzego VI.

„W trakcie Spotkań zaproszone orkiestry prezentują utwory od marsza, poprzez muzykę folk, pop, filmową do transkrypcji muzyki poważnej. Spotkania mają charakter konkursowy - przeprowadzony zostanie konkurs marszowy oraz na program koncertowy” - powiedział koordynator koncertów Czesław Ganda.

Impreza ma na celu popularyzację twórczości wybitnego Landsberczyka (niemiecka nazwa Gorzowa Wlkp.) Carla Teike - kompozytora muzyki marszowej, nazywanego królem tego gatunku.

Dodał, że dzięki imprezie w Gorzowie Wielkopolskim rozwija się współpraca pomiędzy orkiestrami działającymi w różnych miastach europejskich, a uliczna formuła Spotkań sprawia, że ich twórczość może zostać zaprezentowana szerszej publiczności.

W sobotę (10 maja) wczesnym popołudniem orkiestry będą koncertowały w różnych punktach miasta, a następnie spotkają się na Starym Rynku, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie imprezy i wspólne odegranie hymnu Gorzowa Wlkp. i utworu "Alte Kameraden" Carla Teike. Następnie w rytmie muzyki orkiestry przemaszerują na Plac Grunwaldzki, gdzie zaplanowano pokaz musztry paradnej. Tego dnia będzie królowała muzyka marszowa.

Ostatnim akcentem pierwszego dnia Spotkań będzie koncert Orkiestry Dętej Świecie - laureata poprzedniej edycji imprezy. Jej muzycy dadzą pokaz swoich umiejętności na Starym Rynku.

W niedzielę Festiwal przeniesie się do gorzowskiego amfiteatru, gdzie odbędą się prezentacje w ramach konkursu na program koncertowy, będzie to okazja do posłuchania wielu gatunków muzyki zaaranżowanych na orkiestrę dętą.

Ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród poprzedzi występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, a na zakończenie Spotkań wszystkie orkiestry wspólnie zagrają marsz "Alte Kameraden".

Carl Teike urodził się w 1864 r. w Dąbiu koło Szczecina. W młodości był oboistą w orkiestrze regimentu grenadierów w Ulm. Po odejściu z wojska był policjantem w Poczdamie, a od 1909 r. urzędnikiem w Landsbergu, gdzie po pracy komponował i dyrygował orkiestrą. Stworzył dziesiątki marszów, a ten najsłynniejszy - "Alte Kameraden" - napisał ok. 1889 roku.

Kompozytor zmarł w 1922 roku. Został pochowany na landsberskim cmentarzu (obecny park Kopernika w Gorzowie). Mieszkańcy miasta, w dowód uznania jego zasług, wystawili mu pomnik, który nie przetrwał do naszych czasów. Od 2007 r. na kamienicy przy ul. Kosynierów Gdyńskich, w której mieszkał, znajduje się upamiętniająca go tablica.

Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim. Impreza odbywa się od 2007 roku. (PAP)

mmd/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL