Spektakl „5:00. UA”, przygotowany w ramach programu rezydencyjnego dla artystów z Ukrainy, zainauguruje w niedzielę na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach jubileuszową, piątą edycję Międzynarodowego Festiwalu Open the Door.
Program festiwalu, zainicjowanego przez dyrektora Teatru Śląskiego Roberta Talarczyka, obejmuje m.in. prezentację prac artystów z niepełnosprawnością oraz twórców z defaworyzowanych grup społecznych, pozostających jednak – jak podkreślają organizatorzy festiwalu - równoprawnymi obywatelami artystycznego świata.
Międzynarodowy Festiwal Open the Door ma charakter przeglądu. Jego formuła obejmuje zróżnicowane stylistycznie przedsięwzięcia, zarówno przedstawienia teatrów niezależnych, jak i spektakle teatru repertuarowego. W ramach programu festiwalu prezentowane są spektakle teatralne, przedstawienia i działania plenerowe, projekcje filmowe, spotkania z zaproszonymi gośćmi, czytania performatywne, dyskusje, koncerty, słuchowiska oraz inne interdyscyplinarne wydarzenia.
Przedstawienie "5:00. UA" w reżyserii Julii Maslak, nad którym patronat objęło Forum Dyrektorów Województwa Śląskiego, jest opowieścią o doświadczeniu wojny, widzianej oczami każdej z uczestniczek projektu. Po spektaklu odbędzie się wernisaż wystawy "Strażnicy Charkowa". To z kolei projekt artystyczno-edukacyjny, na który składają się portrety Olega Lazarenki, film Tetyany Babiny oraz spotkanie z Tetyaną Babiną, Valentiną Korzh, Natalią Zhuk i Sofią Kaskun.
Portrety przedstawiają twórców kultury z Charkowa, pozostających w oblężonym mieście, duchowo wspierających jego mieszkańców i walczących. Oleg Lazarenko, znany ukraiński artysta i rozpoznawalny na świecie malarz, w czasie wojny nie opuścił Charkowa. Jego pracownia stała się centrum spotkań ochotników i bojowników Sił Obronnych Ukrainy, którzy stali się Strażnikami Charkowa. Artysta stworzył portrety tych ludzi, wyrażając miłość do rodzinnego miasta i ludzi kultury, którzy każdego dnia inspirowali jego i innych do obrony punktów kontrolnych, pomocy ewakuacyjnej i humanitarnej. Pierwszy pokaz projektu odbył się w Charkowie 26 maja 2022 roku, następnie można było zobaczyć go we Lwowskim Narodowym Muzeum Pamięci Literackiej Iwana Franki – Dom Franka. Aktualnie projekt dociera do widzów w różnych polskich miastach.
Gośćmi festiwalu będą też artyści z Litwy, Białorusi, Kosowa, Hiszpanii, Chile, Czech oraz zespoły polskie.
Zaprezentowany zostanie m.in. lalkowy spektakl "Robot" zrealizowany przez Unię Teatr Niemożliwy oraz chilijskiego artystę Davida Zuazolę. Spektakl zdobył właśnie Grand Prix Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie". Na placu przed budynkiem Teatru Śląskiego będzie można zobaczyć przedstawienie "Migrare" hiszpańskiej grupy Companía Maduixa, inspirowane tematem migracji, które zdobyło nagrodę "Moritz FiraTarrega Award" dla najlepszej premiery na Międzynarodowym Festiwalu FiraTarrega 2021. Na parkingu Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się natomiast spektakl "Eurydyka" w wykonaniu poznańskiego Teatru Biuro Podróży.
W programie nie zabraknie też obecnego w każdej dotychczasowej edycji festiwalu Teatru 21 – zespołu, którego trzon stanowią osoby z zespołem Downa. Tym razem Teatr 21 pojawi się w Katowicach w nietypowym projekcie – solowym spektaklu z udziałem słynnej, pochodzącej z Tychów pływaczki Karoliny Hamer. Za sprawą projektu "W tłumaczeniu" w reż. Wojtka Ziemilskiego będzie można z kolei odkryć, jak niezwykła może być poezja tworzona w języku migowym.
Festiwal potrwa do 26 czerwca. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ aszw/