Kultura i sztuka po 1989 roku

20.05.2015 aktualizacja 19.07.2016

Festiwal Wschód Kultury - w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku

25 czerwca w Rzeszowie rozpocznie się festiwal Wschód Kultury. Festiwalowe wydarzenia organizowane będą także w lipcu w Lublinie i w sierpniu - w Białymstoku. W tym roku festiwal odbędzie się po raz trzeci.

Głowna idea festiwalu to integracja środowiska artystycznego miast Polski wschodniej - Białegostoku, Lublina i Rzeszowa oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Zdaniem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej, festiwal zadaje kłam utartym polskim przekonaniom o tym, że ściana wschodnia jest gorsza od innych centrów kultury i sztuki w Polsce. "Wschód Kultury to festiwal, który pokazuje, że Lublin, Rzeszów i Białystok to miasta w pierwszej lidze najważniejszych centrów kulturowych Polski" - mówiła na środowej konferencji prasowej w Warszawie Omilanowska.

Tegoroczny festiwal zainauguruje w Rzeszowie Europejski Stadion Kultury (25-28 czerwca), koncert inauguracyjny będzie transmitować TVP2.

Wystąpią Budapest Klezmer Band oraz Rzeszów Klezmer Band i Przyjaciele z Tomaszem Nowakiem, Adeb’em Chamoun’em z Syrii i raperem Eskaubei. Po raz kolejny zagra Art Celebration - Urban Sound & Vision - będzie to projekt muzyczny, w którym wezmą udział Smolik, Daniel Drumz, Kixnare i Mr Krime. W projekcie Tryptyk Ormiański pod batutą Mikołaja Blajdy zagrają razem polscy muzycy jazzowi i soliści z Armenii. Muzycznym propozycjom festiwalu towarzyszyć będą m.in. warsztaty, wystawy fotograficzne.

W Lublinie od 8 do 12 lipca odbędą się Inne Brzmienia Art&Music Festival. Festiwal gościć będzie m.in. ukraińskie Atomic Simao – pochodzący z Kijowa sekstet łączący jazz, rocka i funky oraz pochodzące z Gruzji Trio Mandili.

Wystąpią też polscy wykonawcy; zagra zespół Variete, tym razem w poszerzonym składzie, z instrumentalistami z Litwy. Publiczność usłyszy też w Lublinie wibrafonistę z Luksemburga - Pascala Schumachera oraz amerykański duet Faun Fables. Zespół łączy w swojej twórczości muzykę folkową, teatralną, etniczną i wykonuje angielskie wersje przebojów Ewy Demarczyk.

Wschód Kultury 2015 zakończy festiwal Inny Wymiar, który potrwa od 27 do 30 sierpnia w Białymstoku. Będzie można zobaczyć wystawy „Nasze ciało narodowe” oraz „Zbiór” z udziałem artystów z Ukrainy, Białorusi i Armenii.

Projektowi „Portret potrójny – Triple portrait” z udziałem fotografów z Polski, Ukrainy i Białorusi towarzyszyć będą warsztaty i wystawa. Podczas kina „Sąsiedzi” zostanie pokazany film z muzyką na żywo, zaś w Tykocinie - „Dybuk”, pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany w języku jidysz. Teatr Chorea pokaże spektakl „Gilgamesz”, a Wierszalin - „Traktat o manekinach”.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny - impreza odbywa się w ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Kultura Dostępna.

Operatorem festiwalu jest Narodowe Centrum Kultury. Więcej o projekcie na www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury (PAP)

agz/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL