Spektakle muzyczne, pokaz filmów dokumentalnych i spotkania z aktorami Teatru Narodowego odbywać się będą w sobotę na Placu Teatralnym w Warszawie. Festyn teatralny "Wszystko gra!" odbędzie się w ramach jubileuszu 250-lecia istnienia Teatru Narodowego.
Impreza odbywać się będzie na Placu Teatralnym oraz w gmachu Teatru Narodowego: w sali Bogusławskiego, w Namiocie Teatru Narodowego, namiocie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej oraz na scenie otwartej.
"Na trzech scenach widzowie będą mogli zobaczyć różne aspekty działań teatralnych i para-teatralnych czy estradowo-popowych. Na scenie Akademii Teatralnej przedstawieni zostaną młodzi aktorzy, przyszłość polskiego teatru. W Namiocie Teatru Narodowego publiczność zobaczy innych młodych aktorów - nie tylko tych młodych, ale jednak głównie ich, z kolei w namiocie Teatru Wielkiego będzie można posłuchać świetnej muzyki klasycznej, jak również uczestniczyć w programie edukacyjnym" - powiedział PAP Andrzej Strzelecki, aktor, reżyser i rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
"Na festynie ludzie mają się dobrze czuć i dobrze bawić. Powinno z niego wynikać również to, że niektórzy być może także dowiedzą się czegoś nowego, co skłoni ich w stronę teatru" - podkreślił.
Podczas spektaklu "Sen muzyka granie bajka" przypomniane zostaną najsłynniejsze piosenki z przedstawień Teatru Narodowego od 1997 r. Zabrzmią kompozycje autorstwa m.in. Stanisława Radwana, Macieja Małeckiego, Grzegorza Turnaua, Jerzego Wasowskiego czy Toma Waitsa; zaśpiewają aktorzy Sceny Narodowej w towarzystwie zespołu muzycznego pod dyrekcją Mirosława Jastrzębskiego i Andrzeja Perkmana. Wystąpią m.in. Ewa Konstancja Bułhak, Paulina Korthals, Anna Chodakowska, Jerzy Radziwiłowicz, Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat.
W namiocie Teatru Narodowego widownia będzie mogła także zapoznać się z filmami dokumentalnymi, poświęconymi wybitnym postaciom polskiego teatru. Obraz "Dejmek" (2002) w reżyserii Ignacego Szczepańskiego, przedstawia sylwetkę Kazimierza Dejmka, reżysera i dyrektora Teatru Narodowego w latach 1962-1968.
Postać innego słynnego reżysera i teatralnego wizjonera przybliża obraz "Jerzy Grzegorzewski. Skrywana obecność" (2003) autorstwa Jerzego Kaliny. Uczestnicy "Festynu Teatralnego" będą także mieli okazję zapoznać się z oryginalną pracą Grzegorzewskiego; trzecią projekcją filmową będzie pokaz zapisu spektaklu "Sędziowie" (2007) Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Grzegorzewskiego, którego premiera teatralna miała miejsce w 1999 r. na deskach Teatru Narodowego.
W Sali Bogusławskiego, największej scenie Teatru Narodowego, zaplanowano pokaz technik teatralnych. Zastępca dyrektora ds. technicznych Teatru, Mirosław Łysik opowie o historii Teatru, jego pożarze, odbudowie i ponownym otwarciu w 1996 r. Poprowadzi także pokaz mechanicznych, świetlnych i dźwiękowych możliwości sceny.
Odbędzie się także inscenizowane czytanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego i reżyserii Piotra Cieplaka. Wystąpią m.in. Anna Seniuk, Jan Englert, Jan Frycz, Janusz Gajos, Jerzy Radziwiłowicz oraz Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Oprawę muzyczną zapewni DJ Lenar.
W namiocie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej organizatorzy przygotowali program muzyczny dla dzieci pt. "Zabawa klarnetów dużych i małych. Trąbki, o jakich wam się nie śniło". Aktorzy Teatru Wielkiego-Opery Narodowej opowiedzą o nietypowych instrumentach, opowiedzą o nich i zaprezentują ich brzmienie.
Przygotowano także wystawy plenerowe, prezentujące historię Teatru oraz plakaty z historycznych przedstawień.
Finałem festynu teatralnego "Wszystko gra!" będzie wieczorna projekcja spektaklu "Cud mniemany, czyli ożywienie posągu", "rzucona" na pomnik Wojciecha Bogusławskiego na Placu Teatralnym. Instalację przygotował Krzysztof Wodiczko.
Szczegóły programu "Festynu Teatralnego" dostępne są na stronie internetowej www.narodowy.pl (PAP)
pj/ agz/