Kultura i sztuka po 1989 roku

09.02.2018

Filharmonia im. Lutosławskiego w Łomży - współprowadzona przez MKiDN

Umowa na wspólne prowadzenie łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego została podpisana przez szefa MKiDN Piotra Glińskiego oraz prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego. 

"Tego typu działanie jak wsparcie państwa - centralnego budżetu, resortu kultury dla polskiej instytucji kultury o charakterze regionalnym, lokalnym - to jest nasz obowiązek. I to jest wyraz naszej polityki" - powiedział minister Gliński.

"Chcemy, żeby kultura była dostępna w Polsce dla wszystkich w taki sam sposób. (...) filharmonia łomżyńska jest (...) instytucją kultury, która zapewnia wysoką jakość wykonania, wysoką jakoś kultury, a więc tutaj, w Łomży, macie państwo dostęp do kultury na najwyższym poziomie" - zaznaczył wicepremier. Jak dodał, "takie działania, jak dzisiejsze podpisanie umowy o współprowadzeniu ma wzmocnić jeszcze i zapewnić, że tak będzie dalej, i będzie jeszcze lepiej, będą jeszcze większe możliwości dla funkcjonowania instytucji kultury".

"Realizujemy w ten sposób nasz programowy postulat i obowiązek ministra kultury, a mianowicie zasadę zrównoważonego rozwoju i dostępu - i w sensie terytorialnym, i w sensie regionalnym - bo chcemy, żeby cała Polska miała równy dostęp do kultury, ale także w sensie zrównoważonym" - powiedział Gliński. Jego zdaniem, kultura jest również "kołem zamachowym także rozwoju gospodarczego i rozwoju społeczno-gospodarczego". Jak podkreślił, "bez kultury nie ma współczesnego rozwoju społeczno-gospodarczego i nie ma rozwoju zrównoważonego, dlatego cieszę się, że mogliśmy dzisiaj podpisać tę umowę".  

"W zeszłym roku ministerstwo kultury podpisało około 10 takich umów z instytucjami kultury w całym kraju, to są np. Filharmonia Rzeszowska czy Filharmonia Szczecińska, w tym roku będzie jeszcze łódzka, ale jest i łomżyńska, więc to się wpisuje w cały nasz program i działania" - podkreślił minister kultury. Przypomniał, że współprowadzeniem zostały objęte dwa zespoły tańca: "Mazowsze" i "Śląsk". Dodał, że w ocenie MKiDN takie działania są "obowiązkiem". 

Szef resortu kultury wyjaśnił, jakie instytucje są wybierana na współprowadzenie. "To są instytucje o znaczeniu co najmniej regionalnym, a nawet więcej niż regionalnym, Filharmonia Rzeszowska, którą wsparliśmy, regularnie koncertuje w Wiedniu, łomżyńska Filharmonia Kameralna (...) ma przecież też dokonania z poza państwa regionu i wspaniałe płyty nagradzane chociażby Fryderykami" - dodał.

Jak mówił, już jako minister kultury miał okazję być w łomżyńskiej filharmonii i zapoznać się z dorobkiem tej instytucji, więc decyzja o podjęciu współprowadzenia "była łatwa". "Wiedzieliśmy, że to jest instytucja kultury, która zasłużyła na to, żeby otrzymać wsparcie" - podkreślił Gliński.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, wicepremier zaznaczył, że "obowiązkiem państwa jest wzmocnić mecenat dla tych instytucji, które reprezentują wysoki czy bardzo wysoki poziom; mają znaczenie ponadregionalne i olbrzymie znaczenie lokalne". "Robimy to równomiernie, we wszystkich ośrodkach w Polsce" - wskazał.   

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślił, że budowa Filharmonii Kameralnej oraz  Hali Kultury "pokazuje, że miasto Łomża jest ośrodkiem subregionalnym". "Dla nas, w Łomży, otwierają się nowe możliwości dla rozwoju kultury" - mówił Chrzanowski.  

Jak przypomniał, w 2017 r. miasto otrzymało 740 tys. zł dla instytucji kultury. "Zrównoważony rozwój w kraju jest realizowany. Kultura nie jest tylko w dużych ośrodkach, w dużych aglomeracjach jak w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi. Bardzo ważne jest, żeby ta kultura docierała do wszystkich obywateli" - ocenił prezydent Łomży.

"Decyzja pana premiera jest dla nas wielkim wyróżnieniem i formą wynagrodzenia nam wieloletnich działań, wieloletniej pracy na rzecz szerzenia kultury muzycznej w naszym środowisku" - powiedział dyrektor filharmonii Jan Miłosz Zarzycki. "Obdarzeni tak wielkim zaufaniem, będziemy nadal z wielkim zaangażowaniem pracować na rzecz wypełniania naszej artystycznej misji" - zaznaczył. 

Zgodnie z umową o współprowadzeniu łomżyńskiej filharmonii, od 2018 r. minister kultury przekazywać będzie środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości nie mniejszej niż 405 tys. zł rocznie, zaś miasto Łomża przeznaczy środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości nie mniejszej niż 1 mln 345 tys. 800 zł rocznie.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstała w 1977 roku jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna. Dała ponad tysiąc koncertów w kraju i poza jego granicami. Otrzymała również wiele nagród za działalność i wkład w rozwój kultury muzycznej. Uchwałą Rady Miasta w Łomży w dniu 29 października 2008 r. została przemianowana na Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.(PAP)

autor: Nadia Senkowska, Katarzyna Krzykowska, Marek Sławiński, Adrian Pezowicz

nak/ ksi/ masl/ apz/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL