Kultura i sztuka po 1989 roku

01.07.2017

Filharmonia Łódzka rozpoczyna Wędrowny Festiwal "Kolory Polski"

Koncert muzyki religijnej w Skierniewicach zainauguruje w sobotę 18. edycję Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Zaplanowany na lato cykl koncertów połączony będzie z wycieczkami do najciekawszych zakątków regionu.

Tegoroczne "Kolory Polski" to 19 koncertów – każdy zagrany w innej miejscowości regionu łódzkiego i utrzymany w innym stylu muzycznym. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez organizatorów, na Wędrownym Festiwalu dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Na inaugurację festiwalu łódzcy filharmonicy wybrali koncert muzyki religijnej kompozytorów różnych epok - od wieku XVI do czasów współczesnych. Soliści i chór Filharmonii ze towarzyszeniem organów i dwóch fortepianów wykonają m.in. kompozycje Gregorio Allegriego, Johannesa Brahmsa, Gabriela Faure, Arvo Parta, Henryka Mikołaja Góreckiego.

Oprawą dla pieśni będzie skierniewicki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uczestnicy wydarzenia wezmą też udział w krajoznawczej wycieczce z przewodnikiem "Natura okolic Skierniewic".

Drugi koncert odbędzie się w niedzielę na leśnej polanie w Arboretum SGGW w Rogowie i poświęcony będzie pamięci zmarłego w styczniu krytyka muzycznego i popularyzatora opery Bogusława Kaczyńskiego. Poprowadzi go uznany znawca opery, dyrektor teatrów muzycznych Sławomir Pietras.

Łódzcy śpiewacy: Joanna Cortes, Joanna Horodko, Sylwester Kostecki, Marek Szymański i Arkadiusz Anyszka z towarzyszeniem filharmoników wykonają słynne arie operowe i operetkowe, m.in. z "Carmen", "Toski" i "Don Juana".

Wcześniej w łódzkiej siedzibie Filharmonii Katarzyna Krakowska poprowadzi prelekcję "Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich", po czym uczestnicy wyruszą autokarami do rogowskiego Arboretum, gdzie zwiedzą m.in. Muzeum Lasu i Drewna oraz wystawę Rejonowego Koła Pszczelarzy w Brzezinach połączoną z degustacją lokalnych miodów.

W kolejne weekendy lipca i sierpnia Wędrowny Festiwal odwiedzi m.in. Konstantynów Łódzki, Lutomiersk, Inowłódz, Wolbórz, Sieradz, Wieruszów, Tum, Łowicz. Koncerty odbywać się będą w zabytkowych kościołach i na scenach plenerowych i zawsze towarzyszyć im będzie poznawanie przyrodniczych oraz historycznych atrakcji regionu.

Różnorodny będzie też repertuar festiwalu i wykonawcy, oprócz orkiestry, solistów i chóru łódzkiej Filharmonii, na scenie pojawi się m.in. Monika Borzym, grupa Trebunie Tutki, Mateusz Smoczyński Quintet, duet Maniucha i Ksawery, El Greco, Altberg Ensemble, Promodern, Carrantuohill.

W programie znalazły się kompozycje jazzowe, muzyka słowiańska, sonety Szekspira z muzyką polskich kompozytorów, polifoniczne utwory do tekstów Bolesława Leśmiana, XVII-wieczna muzyka z Litwy, taneczne rytmy irlandzkie i polska muzyka filmowa. Wędrujący Festiwal zakończy koncert Adam Sztaba Symfonicznie, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej 2 września. (PAP)

agm/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL