„Geniusze” Thorstena Kleina zdobyli dwie nagrody – Przewodniczącego Jury oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dramatycznego na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fort Lauderdale – poinformowano we wtorek na Twitterze Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).
"Filmowa biografia wybitnego polskiego matematyka Stanisława Ulama, późniejszego współtwórcy bomby wodorowej zdobyła nagrodę Przewodniczącego Jury dla najlepszego filmu oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dramatycznego na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fort Lauderdale" - czytamy na stronie PISF-u.
Zapowiedziano, że polska premiera, współfinansowanego przez PISF filmu Thorstena Kleina, zaplanowana jest na rok 2021.
Jak przypomniano, światowa premiera filmu odbyła się w styczniu na Festiwalu w Palm Springs, a następnie zaprezentowano go jako film otwarcia na International Peace Film Festival in Pjongczang w Korei Południowej. Ostatnio był pokazywany w ramach festiwalu AMPLIFY! w Wielkiej Brytanii.
"Kolejną imprezą będzie festiwal filmowy w Cottbus, który odbędzie się w grudniu w formule online" - napisano, dodając, że "wkrótce film trafi do dystrybucji m.in. w Ameryce Północnej, Francji, Chinach i Rosji".
"To biograficzny film o życiu polskiego matematyka Stanisława Ulama, należącego do środowiska słynnej +lwowskiej szkoły matematycznej+, uczniu Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 r. rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama" - czytamy na stronie PISF-u.
Jak wyjaśniono, w USA Ulam dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.
Obraz wyreżyserował pochodzący z Niemiec Thorsten Klein, a główną rolę gra polski aktor Philippe Tłokiński, któremu partnerują m.in. Fabian Kocięcki i Mateusz Więcławek.
Film "Geniusze" zrealizowano w koprodukcji - Niemiec (Dragonfly Films), Wielkiej Brytanii (Mirror Productions) i Polski (Shipsboy), ze wsparciem PISF, Telewizji Polskiej oraz Łódzkiego Funduszu Filmowego.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/