Dobiega końca projekt „Czytam, więc jestem”, promujący myśli zmarłego 15 lat temu ks. Józefa Tischnera. W warsztatach, konkursach, spotkaniach organizowanych przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera wzięło udział ok. 2,5 tys. osób, głównie dzieci i młodzieży.
Ogólnopolskie przedsięwzięcie przeznaczone było przede wszystkim dla uczniów szkół noszących imię autora "Historii filozofii po góralsku" oraz placówek, którym bliskie są idee słynnego duchownego.
Jak poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej koordynatorka akcji Jolanta Kogut, projekt ma pokazać, że filozoficzne myśli Tischnera można przekazywać nawet najmłodszym, ma inspirować innych do czytania tekstów ks. Tischnera. Po projekcie pozostaną materiały edukacyjne, które pomogą nauczycielom w doborze tekstów filozoficznych dla uczniów.
„Tytuł akcji był dość śmiały – w końcu ludzi czytających jest w Polsce mniej niż nieczytających. Chcieliśmy jednak pokazać, że spotkanie z tekstem – konkretnie: z tekstem filozoficznym – to coś, co nie jest żadną ekstrawagancją, zajęciem dla ludzi, którzy nie wiedzą, czym się zająć. Że jest to, przeciwnie, ważne doświadczenie, które z jednej strony może być zabawą, ale z drugiej – może nam wiele powiedzieć o nas samych i świecie, który nas otacza” - mówił współautor projektu i biograf ks. Tischnera, Wojciech Bonowicz.
Projekt realizowany był od marca tego roku w trzech etapach. W pierwszym zorganizowano konkurs literacki i plastyczny zatytułowany „Rozwiń myśl”. Uczestnicy konkursu mieli rozwinąć, zinterpretować lub sparafrazować myśl Józefa Tischnera zaczerpniętą z „Filozofii dramatu”: „Przestrzenią człowiekowi najbliższą jest dom. Wszystkie drogi człowieka przez świat mierzą się odległością od domu. Człowiek zapytany, skąd przychodzi – wskazuje na dom. Dom jest gniazdem człowieka”. Dzieci ze szkół podstawowych wykonały prace plastyczne, natomiast uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych nadesłali prace pisemne, wybierając dowolną formę literacką.
Drugi etap to warsztaty literacko-filozoficzne dla uczniów i nauczycieli, które odbywały się w placówkach, kultywujących pamięć o ks. Tischnerze, a także w jego rodzinnej Łopusznej. Zajęcia prowadzili filozofowie, poloniści oraz animatorzy kultury. Prowadzący korzystali z różnych form przybliżenia uczestnikom wybranej problematyki: od rozwiązywania krzyżówek i zadań rysunkowych, przez ćwiczenia w wymyślaniu pytań filozoficznych i odróżnianiu ich od innego rodzaju pytań, po mini wykłady, dyskusje i wędrówki śladami ks. Tischnera - m.in. po rodzinnej Łopusznej.
Trzeci etap projektu był otwarty dla publiczności i odbył się w Krakowie w dniach 20-21 czerwca. W programie znalazły się m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży „Wędrówka w krainę myślenia”, warsztaty wyobraźni „Pobaw się myśleniem”, spotkanie z pisarzami „Czytanie wiąże się z ryzykiem” oraz koncert w kościele św. Piotra i Pawła „Wyśpiewać mądrość”, w którym wystąpiła podhalańska artystka Hania Rybka, a fragmenty dzieł ks. Tischnera przeczytali: Anna Dymna, Stanisława Trebunia-Staszel oraz młodszy brat księdza filozofa - Kazimierz Tischner.
„Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się zaprosić do realizacji projektu wspaniałych fachowców, bo to dzięki nim projekt odniósł prawdziwy sukces” – powiedział Kazimierz Tischner. Podziękował też Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dofinansowanie projektu. Wyraził nadzieję, że akcja doczeka się kolejnych edycji, ponieważ - jak wskazują ankiety - pierwszą z nich młodzież i nauczyciele ocenili bardzo dobrze.
Stowarzyszenie Drogami Tischnera realizowało projekt we współpracy ze Stowarzyszeniem Siemacha, Krakowskim Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera oraz Instytutem Myśli Józefa Tischnera. (PAP)
bko/ dym/