Kultura i sztuka po 1989 roku

20.03.2018

Fundacja Wisławy Szymborskiej przyznała Nagrodę im. Adama Włodka

Wisława Szymborska. Fot. PAP/J. Bednarczyk Wisława Szymborska. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Fundacja Wisławy Szymborskiej po raz czwarty przyznała Nagrodę im. Adama Włodka przeznaczoną dla młodych literatów. Otrzymały ją dwie pisarki: poetka Natalia Malek oraz prozaiczka Aleksandra Zielińska.

Nagrodę ustaloną zapisem testamentowym Wisławy Szymborskiej w 2012 r. może otrzymać poeta, pisarz, tłumacz lub badacz literatury, który nie ukończył 35 lat, opublikował wcześniej przynajmniej jedną książkę i pracuje nad kolejnym projektem. Łączna wysokość nagrody wynosi do 50 tys. zł.

Przedstawicielka fundacji Sylwia Miłkowska poinformowała we wtorek, że nagroda ma formę stypendium, które jest przyznawane za najlepszy projekt na napisanie książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu. Laureat jest zobowiązany do zrealizowania projektu w ciągu roku od ogłoszenia, że zdobył nagrodę.

Natalia Malek (ur. 1988 r.) jest autorką trzech tomów poetyckich: „Pracowite popołudnia”, „Szaber”, z ilustracjami Joanny Grochowskiej oraz „Kord”, z fotografiami Anny Grzelewskiej. Nagrodę im. Adama Włodka otrzymała za napisanie książki poetyckiej o roboczym tytule „R.ż.”, która będzie dokumentować jeden (trzydziesty) rok życia poetki z czterech perspektyw: osobistej, rodzinnej, obywatelskiej i artystycznej.

Aleksandra Zielińska (ur. 1989 r.) jest autorką powieści „Przypadek Alicji”, „Bura i szał” oraz zbioru opowiadań „Kijanki i kretowiska”. Krakowską nagrodę otrzymała za napisanie powieści „Sorge”. Książka ta, jak zapowiada autorka, zbudowana na styku dwóch przestrzeni: współczesnej i historycznej, ma poruszać temat straty i żałoby oraz kwestie relacji między teraźniejszością i historią, jednostką i społecznością.

Adam Włodek (1922-1986) był poetą, tłumaczem i redaktorem, opiekunem Koła Młodych przy Związku Literatów Polskich, w latach 1948-54 mężem Wisławy Szymborskiej. Noblistka w swoim testamencie wyraziła wolę, by młodym pisarzom przyznawać nagrodę jego imienia.

Na początku 2013 r. dziennikarz, działacz opozycyjny i producent telewizyjny z Krakowa Maciej Gawlikowski na portalu społecznościowym Facebook poinformował, że Włodek w 1953 r. złożył do UB donos na pisarza i tłumacza Macieja Słomczyńskiego. Według Gawlikowskiego "poeta, który wydał mniej tomików niż kolegów Urzędowi Bezpieczeństwa" nie może być wzorem dla kolejnych pokoleń literatów. Gawlikowski wezwał Instytut Książki do wycofania się z tego przedsięwzięcia i tak się stało, a Fundacja Wisławy Szymborskiej zdecydowała, że zawiesza przyznanie nagrody.

W 2014 r. powstał nowy regulamin nagrody. Obecnie jej jedynym organizatorem i fundatorem jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL