Pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców Młodej Polski, wzbogaciła się o dwa obrazy tego artysty. Będzie je można obejrzeć po raz pierwszy w sobotę podczas Nocy Muzeów w galerii Karpińskiego w Stalowej Woli.
Karpiński urodził się i spędził pierwsze lata życia w Rozwadowie - obecnie dzielnicy miasta. Galeria znajduje się w zabytkowym budynku dawnego sądu powiatowego, gdzie pracował ojciec artysty, który był w Rozwadowie sędzią powiatowym. Budynek obecnie należy do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Jak poinformowała PAP opiekunka galerii Karpińskiego, historyk sztuki Magdalena Kołtunowicz, podczas tegorocznej nocy muzeów galeria, która po raz pierwszy weźmie udział w wydarzeniu, zaprezentuje „dwie piękne i niezwykłe prace”. Będzie to obraz „Pielgrzymi”, który jest – jak mówiła – obecnie najcenniejszym dziełem w zbiorach stalowowolskiego muzeum oraz obraz „Niedziela”, znany też jako „Kościół paryski”, z 1909 roku kupiony dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kolekcje Muzealne.
Pierwsze z dzieł „Pielgrzymi” pochodzące z krakowskiego okresu twórczości Alfonsa Karpińskiego, przedstawia grupę ludzi idących na Kalwarię. Kołtunowicz wyjawiła, że artysta w 1907 roku wybrał się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i wykonał serię szkiców, które posłużyły mu później do stworzenia tego wielkoformatowego dzieła.
„Imponujące wymiary pracy (117 na 196 cm) oraz ukazanie postaci tyłem działają na wyobraźnię widza. Stając przed obrazem możemy się poczuć jak jeden ze strudzonych pielgrzymów. Dzieło to zdradza fascynację Karpińskiego folklorem i polską wsią, a dzięki podjętej tematyce znakomicie wpisuje się w nurty artystyczne Młodej Polski” – zauważyła historyk sztuki.
Drugi z nowych obrazów „Niedziela” („Kościół paryski”) pochodzi z paryskiego okresu twórczości artysty. Zdaniem Kołtunowicz ten okres uważany jest za najważniejszy w artystycznym rozwoju Karpińskiego.
Jak mówiła, Karpiński w latach 1907–1912 kształcił się w paryskiej Academie Willi, uczęszczając do atelier Henriego Martina i Henriego Vincenta Anglade'a. W Paryżu malował przede wszystkim kobiety, a także paryskie ulice, skwery, sceny rodzajowe.
„Niedziela”, obraz olejny na tekturze, przedstawia gotycki kościół wykonany z czerwonej cegły. „Obraz jest wyjątkowy głównie ze względu na motyw wybrany przez autora, dość dla niego nietypowy, ale i czas powstania. Prace Karpińskiego z wczesnego okresu paryskiego są rzadko spotykane, zapewne większość z nich pozostaje nadal w prywatnych rękach kolekcjonerów francuskich. Wczesny okres paryski twórczości Karpińskiego nie jest jeszcze w pełni zbadany” – wyjawiła historyk sztuki.
Dodała, że galeria Karpińskiego od niedawna prezentuje także obraz „Prometeusz” z 1898 roku, będący depozytem z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego została otwarta w styczniu br. w Stalowej Woli. Znajduje się na poddaszu wyremontowanego budynku dawnego sądu i jest podzielona na dwie części. Jedną stanowi galeria dzieł artysty, a drugą pracownia artystyczna. Wystawę tworzy około 90 prac Karpińskiego, z czego prawie 80 ze zbiorów stalowowolskiego muzeum.
W galerii, oprócz nowych dzieł, będzie można zobaczyć także inne prace malarza pochodzące z różnych okresów twórczości: szkice, rysunki, obrazy olejne, akwarele, pastele i akwaforty. Znajdują się tam kompozycje kwiatowe, prezentujące głównie ulubione przez artystę róże, martwe natury, portrety, sceny rodzajowe, szkice aktów kobiecych i męskich, a także prace z czasu spędzonego na froncie wojennym.
W galerii znajduje się też multimedialna pracownia malarska z interaktywnymi sztalugami, podestem pod kompozycje malarskie i stanowiskami graficznymi.
W pracowni wydzielona jest też specjalna przestrzeń przeznaczona na kino, gdzie można oglądać krótkie filmy opowiadające o twórczości Karpińskiego. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/