Generalny remont przejdzie Ławeczka Oskarka, pomnik z bohaterem powieści Guentera Grassa „Blaszany bębenek”, znajdujący się w Gdańsku-Wrzeszczu, w pobliżu kamienicy, gdzie urodził się Noblista.
Guenter Grass zmarł 13 kwietnia 2015 r. w niemieckiej Lubece w wieku 87 lat.
Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Katarzyna Kaczmarek, wymontowano szesnaście słupów z altany, w której stoi Ławeczka Oskara. Były one zardzewiałe i będą wymienione na nowe.
Oprócz tego, na miejscu odnowione zostaną poprzez wypiaskowanie, zabezpieczenie antykorozyjnie i pomalowanie wszystkie wymagające tego główne elementy figury chłopca i ławeczki.
Remont generalny pomnika i altany ma się zakończyć do 25 maja.
Ławeczka Oskarka stoi na Placu Wybickiego w Gdańsku-Wrzeszczu, w sąsiedztwie kamienicy, w której urodził się niemiecki pisarz. Rzeźba została odsłonięta w 2002 roku.
Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela 13.
Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. trylogia gdańska - powieści "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963).
Grass od dziesięcioleci angażował się na rzecz pojednania polsko-niemieckiego; popierał politykę wobec Polski kanclerza Willy'ego Brandta. Towarzyszył Brandtowi w jego podróży do Polski w grudniu 1970 roku, podczas której kanclerz RFN uznał granicę na Odrze i Nysie, wbrew stanowisku większości mieszkańców zachodnich Niemiec. Sam Grass podkreślał wielokrotnie, że utrata Pomorza czy Dolnego Śląska to zasłużona kara za niemieckie zbrodnie. Z tego powodu sceptycznie zareagował na zjednoczenie kraju w 1990 roku.
Od czasu protestów robotników na polskim Wybrzeżu w grudniu 1970 roku Grass śledził uważnie sytuację w Gdańsku, sympatyzując z polską opozycją. W Solidarności pisarz dostrzegł realizację idei masowego spontanicznego ruchu rewolucyjnego.
W 2006 roku w autobiograficznej książce "Przy obieraniu cebuli" nieoczekiwanie ujawnił, że pod koniec wojny służył w hitlerowskiej formacji zbrojnej Wafen-SS. Zarzucano mu wtedy, że zbyt długo ukrywał ten fakt przed opinią publiczną. "Milczałem ze wstydu" - tłumaczył pisarz.
W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł honorowego obywatela miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. (PAP)
rop/ jbr/