Kultura i sztuka po 1989 roku

18.09.2017

Gdański Festiwal Szekspirowski laureatem nagrody EFFE Award

Aktorzy Teatru Pieśń Kozła prezentują w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku fragment spektaklu „Wyspa”, który zainaugurował 21. Festiwal Szekspirowski. Fot. PAP/A. Warżawa Aktorzy Teatru Pieśń Kozła prezentują w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku fragment spektaklu „Wyspa”, który zainaugurował 21. Festiwal Szekspirowski. Fot. PAP/A. Warżawa

Festiwal Szekspirowski z Gdańska został laureatem prestiżowej nagrody EFFE Award, honorującej wyznaczające nowe trendy festiwale związane ze sztuką. Ogłoszenie i wręczenie nagrody odbyło się w poniedziałek wieczorem podczas Arts Festivals Salon w Brukseli.

O tym sukcesie poinformowała Magdalena Hajdysz, rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który od 1997 roku wraz z Fundacją Theatrum Gedanense organizuje Festiwal Szekspirowski.

"Nagrodą, oprócz statuetki, jest także zapewniana przez organizatorów konkursu międzynarodowa kampania promocyjna wydarzenia, które zostało wyróżnione" - wyjaśniła PAP Hajdysz.

Oprócz Festiwalu Szekspirowskiego laury przypadły także FMM Sines-Festival Musicas do Mundo (Portugalia), European Film Festival Palic (Serbia), Utrecht Early Music Festival (Holandia) oraz Altofest International Contemporary Live Arts (Włochy). Nagrodę specjalną otrzymał zaś Edinburgh International Festival z Wielkiej Brytanii.

Na liście finałowej EFFE Award (Europe for Festivals, Festivals for Europe) znalazło się w tym roku 26 wydarzeń kulturalnych z całej Europy, wytypowanych spośród 715 zgłoszeń.

Hajdysz podkreśliła, że gdański festiwal jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie, jedynym tego typu w Polsce i szeroko rozpoznawalnym w świecie. W dorobku imprezy są występy blisko 220 różnych zespołów teatralnych z ponad 30 krajów, m.in. realizacje takich twórców jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrosius, Oskaras Korsunovas, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych.

Festiwalowi towarzyszy co roku konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu, a nagrodą w nim jest prestiżowy Złoty Yorick, którym nagrodzeni zostali już m.in. Krzysztof Warlikowski, Maciej Prus, Grzegorz Wiśniewski oraz Jerzy Grzegorzewski.

Oprócz prezentacji spektakli Festiwal Szekspirowski to także okazja do międzynarodowych dyskusji z udziałem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków. W ramach festiwalu organizowany jest też bogaty program edukacyjny "Letniej Akademii Szekspirowskiej" kierowany do młodzieży z Polski i zagranicy.

Dzięki festiwalowi w 2006 roku zainicjowano Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich, która ma swoją siedzibę w Gdańsku.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL