Z okazji 80. urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia i słowa najwyższego uznania dla wspaniałego dorobku artystycznego – napisał wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński w liście do Włodzimierza Nahornego, odczytanym w niedzielę podczas koncertu jubileuszowego „Jego portret”.
Jak podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, niedzielny koncert "Jego portret", który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, był "uhonorowaniem pracy Włodzimierza Nahornego, wspominaniem jego zasług i dorobku muzycznego". "Podczas wieczoru w zupełnie nowych aranżacjach zabrzmiały takie utwory jak: +Jej portret+, +Księżyc nad Kościeliskiem+, +Popłynę łódką+, +Dawne, zabawne+, +Tam na strychu w Łomiankach+, +Pogadaj ze mną+, +Kobiety, których nie ma+, +Kocia muzyka+" - czytamy w komunikacie.
W trakcie uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin - w imieniu szefa MKiDN Piotra Glińskiego - odznaczył Włodzimierza Nahornego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".
Sellin odczytał także list Glińskiego do jubilata. "Z okazji jubileuszu osiemdziesiątych urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia, a także słowa najwyższego uznania dla wspaniałego dorobku artystycznego, istotnie wzbogacającego polską kulturę" - napisał wicepremier, cytowany na stronie resortu.
Gliński wspomniał, że droga kariery Włodzimierza Nahornego, "mająca swój początek w Radzyniu Podlaskim", biegła przez Sopot, Wrocław, Hamburg, Kopenhagę, Wiedeń — gdzie Edward Kennedy +Duke+ Ellington wręczał muzykowi I indywidualną nagrodę na Festiwalu Jazzowym — "aż po największe światowe estrady, wytwórnie muzyczne i sceny".
Szef MKiDN podkreślił, że "Włodzimierz Nahorny jako twórca obdarzony wieloma talentami - muzyk jazzowy, pianista, saksofonista czy aranżer - z sukcesem realizował się w wielu obszarach, uświetniając swoimi utworami spektakle m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi, w stołecznych teatrach Narodowym, Dramatycznym, Powszechnym oraz współtworząc liczne obrazy filmowe".
"Zanim w 1965 roku założył Pan własne trio, grał Pan w Orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej oraz występował z wieloma zespołami jazzowymi, w tym Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza, Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Rodzimą muzykę popularną wzbogacił Pan o ponadczasowe przeboje, takie jak +Jej portret+, +Księżyc nad Kościeliskiem+, +Tango z różą w zębach+ i mnóstwo innych" - przypomniał Gliński.
Dodał, że "dopełnieniem bogatej, różnorodnej twórczości Włodzimierza Nahornego są nagrania +Śpiewnik Nahornego+ do tekstów Jonasza Kofty, Jadwigi Has, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego". "Z kolei dowodem najwyższego uznania dla umiejętności i kunsztu - liczne nagrody, wyróżnienia i odznaczenia, takie jak Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, medal Zasłużony Kulturze +Gloria Artis+, nagroda +Koryfeusz Muzyki Polskiej+ czy honorowa nagroda Złotego Fryderyka" - zaznaczył minister kultury. Wyraził również nadzieję, że portret muzyczny Włodzimierza Nahornego "będzie wciąż zaskakiwał nowymi odcieniami i świeżością barw".
Włodzimierz Nahorny (ur. 5 listopada 1941) jest muzykiem jazzowym, kompozytorem i aranżerem. Gra na pianinie, saksofonie i flecie. W latach 50. studiował w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Swoją pierwszą kapelę, kwartet Little Four, założył jeszcze podczas studiów. W 1962 roku po raz pierwszy wystąpił na Jazz Jamboree. W swojej karierze łączył wiele gatunków muzycznych. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ agz/