Kultura i sztuka po 1989 roku

24.06.2017 aktualizacja 26.06.2017

Gombrowiczowski konkurs dla młodych reżyserów teatralnych

Witold Gombrowicz. Fot. PAP/Reprodukcja Witold Gombrowicz. Fot. PAP/Reprodukcja

Konkurs dla młodych reżyserów teatralnych na koncepcję wystawienia adaptacji scenicznej utworu Witolda Gombrowicza ogłosił Teatr Powszechny w Radomiu. Główną nagrodą jest sceniczna realizacja, której premiera odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w 2018 r.

Konkurs adresowany jest do absolwentów wydziałów reżyserii szkół teatralnych, których staż w zawodzie reżysera jest nie dłuższy niż 5 lat od uzyskania dyplomu.

„Celem konkursu jest wspieranie promocji młodych reżyserów teatralnych, popularyzowanie twórczości Gombrowicza, pogłębianie analizy jego utworów oraz kontynuacja i wzbogacanie dorobku Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego” - powiedział dyrektor radomskiego teatru Zbigniew Rybka.

Konkurs został ogłoszony po raz pierwszy. Będzie się odbywał co dwa lata, tak jak Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Przedmiotem zainteresowania pierwszej edycji są adaptacje sceniczne niedramatycznych dzieł Witolda Gombrowicza. Do konkursu można zgłaszać nie prezentowane nigdzie wcześniej koncepcje przedstawień, wykorzystujące dowolne formy teatralne (np. spektakle dramatyczne, muzyczne czy lalkowe) oraz różne kombinacje tych form.

Główną nagrodą w konkursie jest sceniczna realizacja zwycięskiej koncepcji w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Premiera przedstawienia powstałego w oparciu o wybrany projekt odbędzie się 22 października 2018 r. podczas inauguracji XIII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu.

Spektakl automatycznie włączony zostanie do konkursu na najlepszą inscenizację utworu W. Gombrowicza i wejdzie do repertuaru Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 października.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski powstał w 1993 roku. W festiwalowym konkursie bierze zwykle udział kilkanaście spektakli z Polski i zza granicy.

Festiwal nieprzypadkowo odbywa się w Radomiu. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-1939 mieszkał brat Witolda Gombrowicza Jerzy, u którego autor „Ferdydurke” spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.

ilp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL