Kultura i sztuka po 1989 roku

19.10.2019

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” za biografię czeskiego dziennikarza

Biografia czeskiego dziennikarza i pisarza pt. „Ota Pavel. Pod powierzchnią” autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego została w sobotę w Rybniku wyróżniona Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz”.

"Padł na niego w dzieciństwie cień Zagłady, potem uwiódł młodzieńca komunizm, a potem go zawiódł. Te diabelskie igraszki wieku XX z człowiekiem Kaczorowski pokazuje w poruszający sposób. Bohater przeobraża się na naszych oczach i w swych kolejnych wcieleniach wciąga nas pod powierzchnię życia, gdzie demony drzemią zaledwie, gotowe znów zakrzyknąć: – Do gazu, Żydzie!" - mówiła o książce jedna z jurorek Magdalena Grochowska.

Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz", na którą składa się statuetka i 50 tys. zł, to wyróżnienie ustanowione przez Prezydenta Rybnika. W trzech poprzednich edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, wyłonione spośród publikacji literackich danego roku. Od tego roku nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

"To gatunek, który do tej pory w Polsce nie miał swojej nagrody, wyróżnienia, a jednocześnie jest to forma, po którą najchętniej sięgają czytelnicy" – wyjaśnił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Oprócz biografii Pavela, nominację do nagrody uzyskały w tym roku książki: "Kieślowski. Zbliżenie" Katarzyny Surmiak-Domańskiej, "Sen Kolumba" Emila Marata, "Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój" Marka Górlikowskiego oraz "Kronika życia Michała Bułgakowa" Krzysztofa Tura.

Kapitułę konkursu tworzą: dziennikarz prasowy, reporter i publicysta Cezary Łazarewicz; filolog, eseista, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Zbigniew Kadłubek; reportażystka i eseistka Magdalena Grochowska; szefowa wydawnictwa Sonia Draga oraz dziennikarze Michał Nogaś i Aleksandra Klich.

W trzech dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia tryumfowały książki: "Kobro. Skok w przestrzeń" autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), "Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia" Moniki Muskały (2017 r.) oraz "Dar meneli" Roberta Rybickiego (2018).

Nazwa nagrody nawiązuje do postaci działającego w Rybniku niemieckiego lekarza, przyrodnika i etnografa, inicjatora budowy miejscowego szpitala Juliusza Rogera (1819-1865). (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL