Po raz 13. można wziąć udział w grze międzymuzealnej „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty”, która w tym roku przebiega pod hasłem "Szczęśliwa trzynastka, warszawskie mity i przesądy". "Zabawę proponujemy mieszkańcom stolicy oraz gościom, którzy spędzają w niej wakacje" – mówi PAP kierownik działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego dr Karol Mazur.
Organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz inne placówki kulturalne i muzealnicze gra "Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty" polega na odwiedzeniu minimum ośmiu biorących udział w grze placówek muzealnych i wystawienniczych w stolicy oraz jej okolicach.
Aby wziąć udział w grze, należy się zarejestrować na stronie internetowej razdwatrzywarszawiak.pl. "Wówczas dostaje się numer gracza, który my nazywamy numerem agenta. Uczestników zabawy specjalnie nazywamy tajnymi agentami, aby dodać tajemniczości zabawie" – zaznaczył dr Karol Mazur. Jak wyjaśnił, "rodziny rozwiązują zagadki lub zadania, które przygotowały muzealne instytucje, a my je umieściliśmy w formie kart graficznych na stronie internetowej do samodzielnego pobrania i wydrukowania". "Wszystkie odpowiedzi można potem wpisać na stronie internetowej projektu" – dodał.
W trakcie tegorocznej zabawy uczestnicy będą mogli odwiedzić Muzeum Powstania, Centralny Przystanek Historia IPN, Dom Spotkań z Historią, Dom Kultury Dorożkarnia, a także Dział Starej Książki Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej i Miejski Ogród Zoologiczny.
W ramach zabawy można też zwiedzić Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, Muzeum Geologiczne, Muzeum Farmacji, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także Muzeum Historyczne w Legionowie, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego i Muzeum Łazienki Królewskie.
Ponadto w akcji uczestniczy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, jak również Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie oraz Pałac Czapskich.
Odpowiedzi na pytania uczestniczy zabawy mogą ponadto szukać w Państwowym Muzeum Etnograficznym, Muzeum Ziemi, Pontiseum Pru - Prudential International Assurance i Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, a także w Stacji Muzeum, Zamku Królewskim i Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku oraz w Muzeum Warszawskiej Pragi.
W tym roku debiutują natomiast Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej oraz Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka.
"Wśród biorących udział w grze placówek część jest znana i rozpoznawalna, ale zawsze staramy się zaprosić do współpracy także te, które są mniej znane lub bardzo niszowe. Nawet sami dopiero co odkrywamy takie placówki. Naszym ogromnym odkryciem i zaskoczeniem było to, że w Warszawie, na brzegu Wisły jest Pontiseum, czyli muzeum mostów" – powiedział dr Mazur. "Staramy się też angażować do zabawy placówki z okolic stolicy" – dodał.
Tegoroczna gra potrwa do 10 września. Na uczestników zabawy czekają nagrody. "Staramy się najczęściej przygotować rzeczy edukacyjno-rozrywkowe. Na pewno wśród nich będą gry planszowe. Będą również gadżety poszczególnych instytucji biorących udział w grze, m.in. torby i plecaki" – wyjaśnił dr Mazur.
Zwrócił uwagę, że gra "Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty" cieszy się zainteresowaniem. "W ubiegłym roku wzięło w niej udział 1114 zarejestrowanych grup rodzinnych, z czego ponad połowa ukończyła zabawę" – podkreślił. Co więcej, gra ma swoich stałych, corocznych graczy. "Niektórzy z nich uczestniczyli w pierwszych edycjach zabawy, a teraz pomagają w grze młodszemu rodzeństwu" – wyjaśnił.
"Mamy też takich uczestników, którzy odwiedzają wszystkie biorące w zabawie placówki lub przynajmniej więcej niż wymagane minimum" - dodał dr Mazur. W ubiegłym roku 110 rodzin odwiedziło więcej niż 13 placówek muzealnych, a 43 rodziny były we wszystkich.
Gra została dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra". (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ skp/