Teatr Narodowy w Budapeszcie zdobył Grand Prix XI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który w sobotę przed północą zakończył się w Radomiu. Teatr z Węgier pokazał „Operetkę” w reżyserii Andrzeja Bubienia.
Za „Operetkę”, ale w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, nagrodę zespołową otrzymał także Teatru IMKA z Warszawy. Jury doceniło też Maję Kleszcz i Wojciecha Krzaka za oprawę wokalno-muzyczną spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” Teatru im. S. Jaracza w Łodzi w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.
Dwie równorzędne nagrody aktorskie otrzymali: Włodzimierz Mancewicz za rolę Emeryta w spektaklu „Przenikanie” Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu, w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza oraz Vincent Aubert za rolę Witolda w spektaklu „Przekątna Szalonego. Spotkanie z Filidorem” Compagnie ITEK z Reims (Francja), w reżyserii Ewy Kraski.
Za „twórczą próbę wejścia w świat wyobraźni Witolda Gombrowicza” w spektaklu „Bakakaj – niedojrzałe oratorium” La Compagnie Bakakai z Lyonu (Francja) jury przyznało nagrodę reżyserce Chloé Bégou.
Wyróżnienie przypadło zespołowi z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi za spektakl dyplomowy „Ślub” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.
Jury wyróżniło także debiut aktorski 11-letniego Andrzeja Surowca w spektaklu „Przenikanie” Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.
XI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbywał się od 18 do 25 października. Honorowym gościem była wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz.
Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski po raz pierwszy odbył się w 1993 roku. Wybór miejsca, w którym co dwa lata odbywa się festiwal poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza, nie jest przypadkowy. Okolice Radomia to rodzinne tereny pisarza. W pobliskich Małoszycach mieścił się majątek Gombrowiczów, w którym Witold przyszedł na świat; w pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-1939 mieszkał jego brat Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.
Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista. Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych "Pamiętnik z okresu dojrzewania" w 1933 roku. Utrzymana w tonie groteski powieść "Ferdydurke" (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: znaczenie formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice. Jego inne znane utwory to: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Ślub", "Trans-Atlantyk", "Pornografia" i "Kosmos". Kalejdoskop problemów intelektualno-artystycznych oraz informacji biograficznych przyniosły "Dziennik 1953-1956", "Dziennik 1957-1961", "Dziennik 1967-1969". Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Zmarł w 1969 roku we Francji.(PAP)
ilp/ sp/