Kultura i sztuka po 1989 roku

06.12.2018

„Halka” zainauguruje Rok Moniuszkowski w Operze Wrocławskiej

„Halka” w reż. Grażyny Szapołowskiej w Operze Wrocławskiej „Halka” w reż. Grażyny Szapołowskiej w Operze Wrocławskiej

„Halka” w reżyserii Grażyny Szapołowskiej zainauguruje obchody Roku Moniuszkowskiego w Operze Wrocławskiej. Premierowe przedstawienia odbędą się 14 i 15 grudnia.

"Chcieliśmy, żeby +Halkę+ wyreżyserowała kobieta. Myśląc o pani Grażynie mieliśmy przed oczami jej dokonania artystyczne, ale także życie osobiste. Cieszymy się, że debiut Grażyny Szapołowskiej jako reżyserki operowej będzie we Wrocławiu" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Spektakl będzie utrzymany w czarno-białej tonacji. "Jedynym kolorem będzie czerwona chusta Halki, która symbolizować będzie miłość i krew" – powiedziała Grażyna Szapołowska.

Przypomniała, że tym co łączy głównych bohaterów opery jest miłość. "Miłość Jontka do Halki, Halki, która w pewnym momencie tę miłość zauważa, miłość Janusza do Zosi i do Halki oraz miłość Zosi do Janusza, ale też do Halki" – powiedziała. Dodała, że Zosia w jej interpretacji będzie pokazana nieco inaczej. "Ta postać wnosi dodatkowy walor, który moim zdaniem, do tej pory był pomijany. W pewnym momencie Zosia bardzo mocno utożsamia się z Halką i będzie to wyraźnie zaznaczone na scenie" – wyjaśniła.

"Mam wrażenie, że w dzisiejszym świecie zapomnieliśmy, że istnieje takie słowo jak miłość, gdzieś to się zgubiło, w smsach, w Internecie; stajemy się coraz bardziej drapieżni, bezwzględni, walczymy o coś czego nie ma, ale tak naprawdę człowieka unoszą tylko wielkie uczucia i tylko dla nich warto żyć. Tą +Halką+ chcę przypomnieć właśnie o tych uczuciach" – powiedziała Szapołowska.

Zapowiedziała też wprowadzenie na scenę zwierząt: "psa, który jest symbolem przyjaźni i opiekuna" oraz szczurów, będących "archetypem cienia, skrywanych w nas sekretów".

Marcin Nałęcz-Niesiołowski, który sprawuje także kierownictwo muzyczne nad spektaklem dodał, że muzyka pozostanie tradycyjna. "Będziemy starali się jak najpiękniej zaprezentować wszystkie arie, wszystkie sceny zbiorowe, a także wszystkie elementy muzyki ludowej, które pojawiają się w tej operze – mamy słynnego Mazura, mamy także tańce góralskie, które będą choreograficznie przygotowane przez Krzysztofa Trebunia-Tutkę i Klaudią Carlos Machej" – wyjaśnił.

Scenografię i kostiumy do spektaklu przygotował Brage Martin Jonassen.

Nałęcz-Niesiołowski podkreślił, że premiera "Halki" zakończy w Operze Wrocławskiej Rok Polski i rozpocznie tym samym Rok Moniuszkowski. "W marcu we współpracy z Instytutem Jerzego Grotowskiego zostaną wystawione +Widma+ Moniuszki, planujemy także majówkę ze Stanisławem Moniuszko w Parku Staromiejskim, gdzie chcemy zaprezentować z muzyką wykonywaną na żywo film niemy +Halka+ z końcówki lat 20. ubiegłego stulecia” – zapowiedział.

"Halka" to najbardziej znana polska opera napisana przez Stanisława Moniuszkę. Dzieło najpierw w wersji dwuaktowej, miało premierę w Wilnie, w roku 1848. Wersja czteroaktowa, najbardziej znana, została zaprezentowana w Warszawie dziesięć lat później.

Pierwszy raz na scenie wrocławskiej opery "Halka" została wystawiona w 1945 r. 60 lat później, w 2005 r. ponownie wystawiono ją na otwarcie wyremontowanego wówczas gmachu Opery Wrocławskiej.

Premierowe przedstawienia nowej inscenizacji "Halki" odbędą się 14 i 15 grudnia. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL