Kultura i sztuka po 1989 roku

23.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Henry Rollins wystąpi w Warszawie i we Wrocławiu

Były wokalista grupy Black Flag, ikona kalifornijskiego punk-rocka, Henry Rollins wystąpi w sobotę w warszawskim Palladium, a w niedzielę w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Muzyk obecnie występuje z programem w konwencji "spoken word" - mówi o polityce, konsumpcjonizmie, muzyce i seksie.

Rollins przyjeżdża do Polski w ramach trasy "The Charmingly Obstinate UK and European Tour". Od kilku lat wokalista słynnej grupy Black Flag nie śpiewa - przemawia do publiczności w konwencji "spoken word"; opowiada o muzyce, ale także o polityce i problemach współczesności.

Black Flag, któremu liderował Rollins, nie przypominał innych zespołów hardcore punku z Kalifornii. Nie byli ortodoksyjni, chętnie czerpiąc z muzyki heavy-metalowej, free-jazzu czy noise'u. Grupa koncertowała niezmordowanie, co roku ruszając w trasy, niniejszym stając się jedną z najbardziej wpływowych formacji punkowych w Stanach. Ich muzyka była radykalnym połączeniem metalu i punku, słowa ich piosenek przepełnione były wściekłością na niesprawiedliwość społeczną i politykę. Nie pozbawione były jednak dowcipu w krytyce amerykańskiego ładu społecznego.

Rollins dołączył do zespołu w 1981 r. Był fanem - podczas koncertu grupy w Nowym Jorku wskoczył na scenę, by wyrwać mikrofon i zaśpiewać z zespołem. W tym samym roku formacja podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Unicorn Records, która jednak odmówiła wydania płyty "Damaged", twierdząc, że jest zbyt wulgarna, wręcz niebezpieczna. Muzycy wydali więc album własnym sumptem, co zaowocowało procesem z Unicorn i zakazem używania nazwy i logo "Black Flag" przez trzy lata. Grupa koncertowała "anonimowo"; na plakatach zapowiadających kolejne występy widniały jedynie nazwiska muzyków.

Gdy prawa powróciły do muzyków i znów mogli używać swojej nazwy, rzucili się do nagrywania płyt, by nadrobić stracony czas. Aż do 1986 r., gdy gitarzysta i założyciel zespołu Greg Ginn ogłosił zakończenie działalności Black Flag a muzycy rozeszli się, każdy w swoją stronę.

Wokalista stanął na czele The Rollins Band, zaangażował się także w występy w konwencji "spoken word". Pierwszy album, zawierający nie muzykę, a opowiadania i anegdoty, Rollins wydał w 1987 r. Podczas występów, artysta mówi o własnych doświadczeniach, opowiada historie ze swego życia, dzieli się także obserwacjami na tematy muzyki, polityki i obyczajowości.

Poza działalnością muzyczną i performerską, Rollins prowadzi także program radiowy, szefuje wydawnictwu - wydał m.in. książki Nicka Cave'a czy Exene Cervenki. Wystąpił także w kilkunastu filmach, przyjmując drobne role w m.in. "Zagubionej autostradzie" (1997) Davida Lyncha. Jest także autorem dwóch tomów esejów oraz kilku powieści. (PAP)

pj/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL