Wojna polsko-bolszewicka

13.11.2010 aktualizacja 19.07.2016

Historia w 3D - rozmowa z operatorem filmowym Sławomirem Idziakiem

Sławomir Idziak na planie filmu Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920” Źródło: Fotorzepa fot. Przemysław Wierzchowski Sławomir Idziak na planie filmu Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920” Źródło: Fotorzepa fot. Przemysław Wierzchowski

"Powstanie filmu +Bitwa Warszawska 1920+ jest wyrazem konieczności. Ta bitwa to niewątpliwie punkt zwrotny naszej państwowości. To, że mówimy dziś po polsku, a nie po rosyjsku, to w pewnym sensie efekt zwycięstwa w 1920 roku nad Wisłą" - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Sławomir Idziak.

Rz: Czy pana zdaniem jest dzisiaj moda na kino historyczne?

Sławomir Idziak: Różnie z tym bywa. Czasem społeczeństwa patrzą bardziej w swoją przeszłość, czasem w przyszłość. Poczucie historii u przeciętnego Niemca to poczucie wstydu związane z II wojną światową. Poczucie historii u Polaka to poczucie patriotyzmu, który u nas widoczny jest również na stadionach. Trudno tu znaleźć wspólny mianownik.

Nasza historia ma tyle ciekawych rozdziałów, zupełnie pominiętych przez polskie kino. Bitwa Warszawska jest najlepszym tego przykładem.

S.I.: W szkole podstawowej, w średniej o Bitwie Warszawskiej, o Piłsudskim niewiele słyszałem. Piłsudski był raczej postacią kryminalną niż dowódcą i naczelnikiem państwa polskiego. Powstanie filmu „Bitwa Warszawska 1920” jest wyrazem konieczności. Ta bitwa to niewątpliwie punkt zwrotny naszej państwowości. To, że mówimy dziś po polsku, a nie po rosyjsku, to w pewnym sensie efekt zwycięstwa w 1920 roku nad Wisłą.

Cały wywiad na rp.pl

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL