Rok 1968

22.03.2019

Hrabal w MIK-u na otwarcie „Polsko-czeskiej wiosny literatury”

Cykl wydarzeń „Hrabal na Elektoralnej – 51 lat później” w Mazowieckim Instytucie Kultury otworzy tegoroczną edycję „Polsko-czeskiej wiosny literatury”. Odbędzie się rekonstrukcja spotkania z czeskim pisarzem z 1968 r.

"Właśnie w naszej siedzibie przy Elektoralnej 12, ponad pół wieku temu, Hrabal spotkał się z polskimi czytelnikami. Było to jedyne znane i udokumentowane – chociaż w bardzo niewielkim stopniu - takie spotkanie" – wyjaśnia Elżbieta Szymańska, pomysłodawczyni wydarzenia i kuratorka programowa cyklu "Polsko-czeska wiosna literatury".

"W tym roku spróbujemy odtworzyć ducha burzliwych lat 60., które zapisały się w podobny sposób w polskiej i czeskiej historii. Taki jest właśnie zamysł reżyserski, polegający na dramaturgicznej rekonstrukcji spotkania z 1968 roku, w której pojawią się aktorzy występujący w roli samego Hrabala. Usłyszymy improwizowaną na żywo muzykę do fragmentów filmu +Pociągi pod specjalnym nadzorem+" - zachęca na stronie MIK-u kuratorka.

Ten sam film wyświetlono w MIK-u po spotkaniu z Hrabalem w marcu 1968 r. Miesiąc później reżyser "Pociągów pod specjalnym nadzorem" Jiri Menzel otrzymał za niego Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Wystąpią aktorzy Piotr Cyrwus, Sławomir Orzechowski i Łukasz Borkowski. Za muzykę odpowiada pianista i kompozytor Aleksander Dębicz. Reżyserem i autorem scenariusza opartego na wywiadach z Hrabalem, jego esejach i listach, które ukazały się w książce "Piękna rupieciarnia" (wyd. Czarne) jest Michał Zdunik. Gośćmi spotkania będą tłumacze "Pięknej rupieciarni" Aleksander Kaczorowski i Jan Stachowski.

Artystyczna rekonstrukcja spotkania z autorem "Obsługiwałem angielskiego króla" i "Postrzyżyn" odbędzie się 29 marca o godz. 19:00 w siedzibie MIK-u na Elektoralnej 12 w Warszawie.

Do 30 marca w Sali Elektorskiej Mazowieckiego Instytutu Kultury można obejrzeć wystawę przygotowaną w ramach "Polsko-czeskiej wiosny literatury". W ramach ekspozycji "Razem w komiksie" można zobaczyć prace nagrodzone w konkursie nawiązującym do historii Polski i Czech.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce.(PAP)

autor: Wojciech Przylipiak

wbp/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL