Około 50 artystów scen polskich, w tym dramatycznych i muzycznych, przyjechało w sobotę do Gorzowa Wielkopolskiego, by wziąć udział w I Zlocie Związku Artystów Scen Polskich.
W gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy uczestnicy spotkania do niedzieli będą rozmawiać m.in. o tym, jak mogą wpływać na zmiany zachodzące w teatrze, jak poprawić warunki pracy artystów, czym jest dziś teatr, a w nim widz i aktor - powiedział PAP koordynator wydarzenia, aktor Teatru Nowego w Poznaniu Filip Frątczak.
Jak dodał, na zlot przyjechali nie tylko aktorzy dramatyczni, np. z Poznania, Wrocławia, Gdańska, Warszawy, ale także artyści estrady, teatrów lalek czy teatrów muzycznych, w tym opery. Jest nawet iluzjonista - dodał. To przede wszystkim młodzi ludzie, którzy mają ambicję i energię, by działać na rzecz pozytywnych zmian - podkreśla.
"Sytuacja ekonomiczna, artystyczna i prawna artystów scenicznych jest trudna i wymaga wprowadzenia wielu zmian" - wyjaśnia. "Mamy nadzieję, że uda nam się współpracować np. przy tworzeniu przez parlament prawa dotyczącego funkcjonowania teatru. Chcemy rozmawiać o tym, jak poprawić funkcjonowanie ekonomiczne scen polskich, przyjrzeć się sytuacji w innych krajach. Mamy wrażenie, że polskie prawo jest dosyć chaotyczne w tej materii, podobnie jak rynek artystyczny" - podkreśla.
Poprzez organizację kolejnych zlotów chcielibyśmy także integrować środowisko i pokazać, że organizator wydarzania - Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) ciągle ma ikrę - dodaje.
Podczas zlotu zaplanowano panele dyskusyjne. Pierwszy – zatytułowany "250 lat teatru publicznego w Polsce dotyczyć ma m.in. misji teatru, roli w nim aktora i widza oraz etyki w teatrze.
„Teatr publiczny – pomiędzy rynkiem a sztuką” to panel, podczas którego dyskutowana będzie rola managera w teatrze, stabilizacja zatrudnienia.
Pretekstem do zorganizowania spotkania stały się uroczystości związane z rocznicą 250-lecia istnienia teatru publicznego w Polsce.
"Chcemy rozmawiać o tym, jak poprawić funkcjonowanie ekonomiczne scen polskich, przyjrzeć się sytuacji w innych krajach. Mamy wrażenie, że polskie prawo jest dosyć chaotyczne w tej materii, podobnie jak rynek artystyczny" - podkreśla koordynator wydarzenia, aktor Teatru Nowego w Poznaniu Filip Frątczak.
Artyści planują, że wnioski z paneli dyskusyjnych, w formie listu otwartego, zostaną przesłane do m.in. całego środowiska ZASP, organów zarządzających scenami oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zaplanowano koncert finałowy na niedzielny wieczór z udziałem uczestników zlotu. Dzień wcześniej na deskach Sceny Letniej Teatru im. Juliusza Osterwy wystąpią m.in. Emilia Krakowska, Barbara Wrzesińska, Lidia Stanisławska.
Organizatorem Zlotu jest ZASP - Stowarzyszenie Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Jego pomysłodawcami są dyr. Teatru im. Osterwy Jan Tomaszewicz, Katarzyna Cygler z Oddziału Warszawskiego ZASP i Filip Frątczak z Oddziału Poznańskiego ZASP. (PAP)
epr/ drag/