22.06.2013 aktualizacja 19.07.2016

Imieniny Jana Kochanowskiego i Big Book Festiwal w Warszawie

Tłumy gości na Imieninach Jana Kochanowskiego odbywających się w Ogrodzie Saskim, dziesiątki gości na spotkaniach Big Book Festiwal, kursujący po ulicach autobus-czytelnia - tak wyglądała Warszawa w sobotę, kiedy na mieście odbywały się dwie wielkie imprezy literackie.

W sobotę warszawski Ogród Saski opanowały książki i pisarze. Odbywają się tam właśnie Imieniny Jana Kochanowskiego, jednodniowy festiwal literacki, zorganizowany po raz drugi przez Bibliotekę Narodową w najdłuższy dzień roku. Impreza przyciągnęła wielu gości, którzy przysłuchują się otwartym spotkaniom z pisarzami, kupują książki na kilkudziesięciu kiermaszowych stoiskach, wylegują się na trawie i rozstawionych w parku leżakach.

Na imieninach Kochanowskiego dopisali też goście literaccy. Po południu Julia Hartwig siedziała przy kawiarnianym stoliku w cieniu, natomiast Antoni Libera wygrzewał się w pełnym słońcu przy jednym ze stoisk. W parku można się też natknąć na Hannę Krall, Ryszarda Krynickiego, Janusza Wiśniewskiego, Piotra Pazińskiego, prof. Zbigniewa Mikołejkę. Imieniny Jana Kochanowskiego będą trwały w sobotę do północy.

Turniej recytacji wierszy Juliana Tuwima, zorganizowany w sobotę w ramach Imienin Jana Kochanowskiego, wygrała drużyna pod wodzą Marka Kondrata. Starły się ze sobą dwie drużyny - Zieloni pod wodzą Marka Kondrata (Janina Paradowska, Michał Rusinek, Marcin Wierzbicki, Piotr Kraśko, Katarzyna Kwiatkowska) i Czerwoni, którymi dowodził Rafał Rutkowski (Agata Kulesza, Anna Smołowik, Olgierd Łukaszewicz, Piotr Machalica i Jarosław Gugała.

Równolegle w Warszawie miały miejsce pierwsze wydarzenia dwudniowego Big Book Festiwal - nowej stołecznej imprezy literackiej. W programie festiwalu są rozmowy panelowe, spotkania autorskie, maraton czytania, wystawy, warsztaty, ustanowienie rekordu świata w lekturze pod gołym niebem i spotkania w domach pisarzy. Festiwal odbywa się w ponad 50 miejscach m.in. hotelu, dawnym sklepie z kapeluszami, autobusie, planetarium, kinie i salonach fryzjerskich.

Po Warszawie krąży Big Book Bus - podróżująca czytelnia i darmowy transport do krainy książek. Oznaczony autobus jeździ przez Trakt Królewski, Marszałkowską, Puławską i Al. Niepodległości dowożąc gości do ważnych miejsc Big Book Festival.

W niedzielę, w centrum festiwalowym Big Book Festiwal, przy ul. Marszałkowskiej 9/15, za symboliczną złotówkę sprzedawane będą książki - spadek po mieszkańcach Warszawy. W zbiorze liczącym 1000 pozycji znajdą się książki, które należały do malarki, dyplomaty, robotnika oraz prawnika. Zbiór jest więc bardzo zróżnicowany. Obok „Estetyki” Hegla czy „Społecznej historii sztuki i literatury” Arnolda Hausera kupić będzie można książki kucharskie, a nawet roczniki statystyczne.

Dzięki dochodowi z ich sprzedaży jeszcze tego lata nad Wisłą powstanie miejsce dla czytelników. „Na plaży na Saskiej Kępie udostępnimy miłośnikom książek wygodne leżaki oraz niewielki zbiór” – zapowiada Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusza ds. Wisły. Nadrzeczną czytelnię, która ma ruszyć już w wakacje, będzie też można samemu uzupełniać przeczytanymi książkami na zasadzie wymiany. (PAP)

aszw/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL