Kultura i sztuka po 1989 roku

29.06.2018

Imieniny Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich - w sobotę

"Imieniny Jana Kochanowskiego". Źródło: Biblioteka Narodowa "Imieniny Jana Kochanowskiego". Źródło: Biblioteka Narodowa

Andrzej Seweryn, Edyta Olszówka i Pablopavo wezmą udział w siódmej edycji Imienin Jana Kochanowskiego organizowanych przez Bibliotekę Narodową. Wydarzenie odbędzie się w sobotę w Ogrodzie Krasińskich.

Program literackiego pikniku inspirowany jest twórczością Zbigniewa Herberta. Według informacji podanej przez organizatorów wydarzenia "przez cały dzień prezentowane będą różne aspekty obcowania z literaturą – w żywym słowie, teatrze, radiu, a nawet w języku migowym".

Tegoroczną edycję Imienin Jana Kochanowskiego otworzy koncert zespołu Kwadrofonik pt. "Opowieści muzycznej treści". Zagrają m.in. "Moja matka gęś" Ravela, "Mała suita" Debussy'ego i "Święto wiosny" Strawińskiego, wzbogacone o komentarze i opowieści członków zespołu. Zorganizowano specjalne spotkania z laureatami tegorocznych nagród literackich: Ernestem Bryllem i Pawłem Sołtysem - Pablopavo.

Podczas pikniku odbędą się dyskusje na tematy m.in.: "Sztuka z fantazji i kamienia", "O alternatywnej historii Rzeczypospolitej w fantastyce", "Jak (i czy warto) filozofować z dziećmi?". Aktorzy i Piotr Machalica przeczytają korespondencję Herberta z Wisławą Szymborską.

Organizatorzy przygotowali również wydarzenia dla dzieci, m.in. warsztaty plastyczne, miejska gra "Twórcy kultury/twórcy niepodległości" i spektakl "Wieczorynka" z towarzyszeniem muzyki Adama Struga.

Polscy aktorzy wezmą udział w wydarzeniu pt. "Bardzo europejski Mecz poetycki". Wiersze recytować będą m.in. Jacek Braciak, Rafał Królikowski, Edyta Olszówka, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn. Odbędzie się dancing z towarzyszeniem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

W Pałacu Rzeczypospolitej przez cały dzień będzie można oglądać rękopisy Zbigniewa Herberta. Polscy wydawcy, zorganizowali spotkania z blisko 100 najlepszymi autorami.

Z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości dzieci będą mogły wziąć udział w warsztacie poświęconym historii polskiego dizajnu. Odbędą się też warsztaty introligatorskie, podczas których pracownia Oficyna Peryferie pokaże, jak stworzyć własna książkę. Grafik Robert Czajka przygotował interaktywną instalację, która pozwoli dzieciom sprawdzić się w roli architektów.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.bn.org.pl/projekty/imieniny-jana-kochanowskiego/2018/program/ (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL