Warsztaty dla rodzin i zwiedzanie dwóch wystaw poświęconych Janowi Matejce zaplanowało w weekend Muzeum Narodowym w Krakowie, by uczcić imieniny artysty. W poniedziałek w 175. rocznicę urodzin malarza w Bazylice Mariackiej odbędzie się specjalny koncert.
"Chcemy po raz kolejny zdjąć Matejkę z cokołu na pomniku, pokazać, że był nie tylko utalentowanym i odznaczanym artystą, ale też mężem i ojcem, miewał imieniny i gości" – powiedziała PAP koordynatorka obchodów Roku Matejki w krakowskim Muzeum Narodowym Marta Kłak - Ambrożkiewicz.
"Chcemy po raz kolejny zdjąć Matejkę z cokołu na pomniku, pokazać, że był nie tylko utalentowanym i odznaczanym artystą, ale też mężem i ojcem, miewał imieniny i gości" – powiedziała PAP koordynatorka obchodów Roku Matejki w krakowskim Muzeum Narodowym Marta Kłak - Ambrożkiewicz.
Weekend z Matejką rozpocznie się w piątek od zwiedzania z kuratorem wystawy "Zbiory kolekcjonerskie Jana Matejki". Osoby, które odwiedzą w sobotę i niedzielę dom, a obecnie muzeum biograficzne poświęcone artyście, przy ul. Floriańskiej będą mogły przygotować kartki z życzeniami. „Liczymy na kreatywność naszych gości. Być może pokażemy później ich prace na niewielkiej wystawce” – mówiła Marta Kłak - Ambrożkiewicz.
Sobota będzie okazją do poznania „Domowego abecadła Jana Matejki” i do obejrzenia wystawy „Wszystkie podróże Jana Matejki” w towarzystwie jej kuratora.
W niedzielę zwiedzający Dom Matejki będą mogli podpatrywać jak robi się hafty. To nawiązanie do wystaw z cyklu „Wielka rekwizytornia artysty”, podczas których pokazywane były stroje i przedmioty wykorzystywane przez Jana Matejkę podczas malowania obrazów, także koronki i hafty.
Niedzielne warsztaty dla rodzin zatytułowano „Szach i mat! Domek z kart – czas z rodziną tynfa wart!”. Będzie się można dowiedzieć, jak bawiono się dawniej podczas rodzinnych spotkań i w co grywały dzieci z rodzicami. Jan Matejko miał z Teodorą Giebułtowską pięcioro dzieci, najmłodsza z nich Renia zmarła w dzieciństwie. ”Dzieci były przez malarza portretowane, użyczały też swoich twarzy postaciom na innych obrazach, a nawet aniołkom w Kościele Mariackim” – mówiła Marta Kłak -Ambrożkiewicz.
24 czerwca przypada 175. rocznica urodziny Matejki. Na koncercie w Bazylice Mariackiej wystąpią: Akademicki Chór Organum i Zespół Instrumentalny Ricercar, a wśród solistów będzie Elżbieta Towarnicka. Narrację poprowadzi Jerzy Trela, który przeczyta m.in. fragmenty listów artysty. Podczas koncertu zabrzmią fragmenty dwóch dzieł muzycznych, dla których inspiracją była twórczość Jana Matejki: oratorium „Śluby Jana Kazimierza” Mieczysława Sołtysa oraz opery Tadeusza Joteyki „Zygmunt August”. Wstęp na koncert jest wolny.
Jan Matejko urodził się w Krakowie w 1838 r. w domu przy ul. Floriańskiej. Później mieszkał w nim ze swoją rodziną. To najstarsze muzeum biograficzne w Polsce. Pierwsze dwie sale zostały otwarte dla zwiedzających w 1896 r., a w 1904 r. Dom Jana Matejki stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.
W zbiorach Domu Jana Matejki znajduje się kilkanaście tysięcy obiektów. Są to prace artysty, dokumenty i pamiątki z nim związane. Trzy tysiące z tych eksponatów to tzw. kolekcja Matejki, czyli dzieła sztuki, tkaniny, stroje, broń, ceramika, rzemiosło złotnicze, które były kolekcjonowane przez malarza i służyły mu jako rekwizyty. (PAP)
wos/ ula/