Inne

11.05.2014 aktualizacja 19.07.2016

Inauguracja Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej

Koncert chóru katedry prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie oraz chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zainaugurował w niedzielę wieczorem Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce (Podlaskie).

W przesłuchaniach konkursowych, które potrwają od środy do piątku w tamtejszym soborze św. Trójcy, weźmie udział 25 chórów z Polski, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rosji, Serbii, Francji i Izraela.

Laureaci tego festiwalu będą znani w sobotę. Odbędą się wówczas dwa koncerty galowe: pierwszy w hajnowskim soborze Św. Trójcy, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.

Laureaci tego festiwalu będą znani w sobotę. Odbędą się wówczas dwa koncerty galowe: pierwszy w hajnowskim soborze Św. Trójcy, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.

Specyfiką hajnowskiego festiwalu jest to, że znaczna część uczestników to zespoły parafialne, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych. Impreza ma bowiem podkreślać religijny charakter tej muzyki.

"W tym roku myślą przewodnią jest szeroko pojęty ekumenizm" - powiedział PAP dyrektor festiwalu ks. Michał Niegierewicz. Zwrócił uwagę na udział w festiwalu chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, chóru Cantilena działającego przy katolickim klasztorze sióstr urszulanek w Sieradzu oraz chóru Shir Hadash z Izraela, który ma w repertuarze - jak to ujął ks. Niegierewicz - "muzykę starotestamentową". Zespół ten śpiewa m.in. psalmy Dawida.

"Zadaniem muzyki cerkiewnej nie jest wprawienie człowieka w zachwyt, ale pobudzenie do zadumy, oderwania się od spraw doczesnych" - dodał duchowny i podkreślił, że najlepiej brzmi ona we wnętrzu świątyni.

W tym roku na festiwalu w Hajnówce nie będzie rywalizacji w kategorii chórów zawodowych, bo zgłosił się tylko jeden, z Ukrainy. Będzie za to rywalizacja chórów parafialnych wiejskich, miejskich, dziecięco-młodzieżowych a także chórów akademickich.

Festiwalowi patronuje Cerkiew, a organizuje społeczny komitet i stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej", pomagają w tym też miejscowe samorządy. Dwa lata temu impreza została wyróżniona medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny". Otrzymała także tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.

W maju to nie jedyny w województwie podlaskim festiwal muzyki cerkiewnej. W drugiej połowie miesiąca w Białymstoku odbędzie się bowiem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2014". Ma on Hajnówkę w nazwie bo tam był zapoczątkowany, ale do 2003 roku odbywa się w Białymstoku.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS z ostatniego spisu powszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Największe w kraju skupiska prawosławnych są właśnie w województwie podlaskim. (PAP)

rof/ mlu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL