Paradą chórów na toruńskiej starówce oraz koncertem inaugurującym "Tango Project" rozpoczęto V Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny Per Musicam Ad Astra. Do 28 czerwca w województwie kujawsko-pomorskim wystąpią chóry m.in. z Finlandii, Hongkongu, Portugalii i Węgier.
W niedzielę toruńskiej publiczności podczas brawurowego koncertu "Tango Project" zaprezentował się znany na całym świecie pianista Martin Palmeri. Towarzyszyli mu m.in. Mario Stefano Pietrodarchi, grający na bandoneonie, Aleksandra Turalska (sopran), Łukasz Klimczak (baryton) oraz miejscowy chór "Astrolabium".
"Ci artyści występowali już w Toruniu, ale gorący koncert w rytmie argentyńskiego tanga jest niewątpliwym wydarzeniem piątej edycji naszego festiwalu. Wczoraj przedpremierowo recital został zaprezentowany w bazylice konkatedralnej w Chełmży. Budynek pękał w szwach. Staramy się, żeby nasza inicjatywa rozchodziła się poza gród Kopernika. W tym roku miejscami, poza Chełmżą, goszczącymi artystów z całego świata są dodatkowo Inowrocław oraz Lubicz. Koncerty odbywają się w różnych sceneriach - zabytkowych kościołach, bazylikach, ale także na świeżym powietrzu w parku solankowym" - powiedziała PAP koordynator projektu Alina Nowakowska.
Niedzielny koncert był objęty patronatem honorowym Ambasady Republiki Argentyny w Polsce.
"Cieszy nas to, że możemy prezentować muzykę chóralną kilkutysięcznej publiczności. Gdy zaczynaliśmy pięć lat temu, nie spodziewaliśmy się takiej popularności. Od kilku dni ludzie sami przychodzili do Dworu Artusa i pytali o wejściówki na koncert inauguracyjny. W tym roku w zmaganiach konkursowych wezmą udział zespoły z Hongkongu, Łotwy, Finlandii, Norwegii, Węgier, Czech, jak również z naszego kraju" - wskazała Nowakowska.
W poniedziałek rozpoczną się przesłuchania konkursowe. Wieczorem zaplanowano koncert festiwalowy w Toruniu, w którym wezmą udział chór szkolny Good Hope z Hongkongu oraz chóry Holmlia Barne i Defrost z Norwegii. Tego samego dnia w kościele Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wacława w Lubiczu Górnym wystąpią chóry z Czech - Jitrenka oraz Gaudium Cantates z Lubicza, który działa w miejscowej szkole. Koncert specjalny da chór kameralny 441 Hz z Gdańska.
"Trzon zespołu organizacyjnego stanowią ludzie, którzy na co dzień sami śpiewają w chórze. Mamy tę przewagę nad innymi festiwalami, że rozumiemy potrzeby naszych gości - składów z różnych zakątków świata. To się sprawdza, bo chóry chcą do nas przyjeżdżać" - podsumowała Nowakowska.
Ceremonię wręczenia nagród, podczas której wystąpi zdobywca Grand Prix i zwycięzcy poszczególnych kategorii festiwalu, zaplanowano na środę 28 czerwca w toruńskim Hotelu Filmar. (PAP)
twi/ je/