W Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej 23 października, w 135. rocznicę urodzin Witkacego, odbędzie się inscenizowane czytanie jego sztuki pt. „Matka”. Reżyserem i autorem adaptacji jest Jakub Przebindowski.
"Przygotowując tę niecodzienną realizację +Matki+, Jakub Przebindowski, aktor i reżyser, który całość zainscenizował i opracował muzycznie, skupił się nie tyle na oddaniu klimatu przedwojennej Polski czasów Witkacego i panujących w niej stosunkach, lecz na tym, co w tej opowieści ciągle aktualne: na ukazaniu skomplikowanych relacji dzieci i rodziców, w tym przypadku matki i syna, ich wzajemnym wampiryzmie, uzależnieniu, niespełnionych ambicjach, często nadmiernych oczekiwaniach i zawiedzionych nadziejach" - napisał prezes Fundacji Republika Marzeń Jan Bończa-Szabłowski. "Na opacznie pojętym poświęceniu, które nie zawsze przynosi oczekiwany skutek" - dodał.
Jak zapowiedział, "+Matka+ w Basenie Artystycznym to seans dla sceptyków, niedowiarków, racjonalistów, którzy bardzo pragnęliby uwierzyć w magię sztuki i doznać w teatrze czegoś wyjątkowego".
Utwór "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza powstał w 1924 r. i jest opatrzony autorską adnotacją: "niesmaczna sztuka w dwóch aktach z epilogiem". "W groteskowym przedstawieniu relacji syna Leona Węgorzewskiego i jego matki Janiny Węgorzewskiej autor, ustami swego bohatera, wyraża gros nacechowanych katastrofizmem poglądów na temat upadku sztuki, religii i filozofii" - wyjaśnił Bończa-Szabłowski.
Wypełniona sarkastycznym i zgryźliwym humorem sztuka jest w warstwie fabularnej parodią psychologicznego dramatu rodzinnego. Autor odwołuje się do dramaturgii Ibsena i Strindberga, posługuje się również zabiegami wykorzystywanymi później w teatrze absurdu. Odrzuciwszy teatr psychologiczny, naturalistyczny i symboliczny, Witkacy tworzy własny, radykalny, realizujący się w myśl sformułowanej przez niego teorii Czystej Formy, której celem jest przyprawienie widza o metafizyczny dreszcz i zbliżenie go do przeżycia Tajemnicy Istnienia" - napisał prezes Fundacji Republika Marzeń.
Czytanie "Matki" wyreżyserowany przez Jakuba Przebindowskiego to nietypowy spektakl teatralny. "To rodzaj performansu, inscenizowanego czytania, w którym żywy plan przenika się ze scenami filmowymi. Reżyser postanowił ożywić w tym spektaklu obrazy Witkacego z jego słynnej Firmy Portretowej oraz jedną z najbardziej znanych fotografii – portret wielokrotny, dołączył też filmy w dość przewrotny sposób inspirowane awangardowym kinem lat 20. XX w." - wyjaśnił Bończa-Szabłowski.
Występują: Alicja Węgorzewska (Janina Węgorzewska), Rafał Zawierucha (Leon Węgorzewski), Natalia Sikora (Zofia Plejtus), Bogdan Kalus (Apolinary Plejtus), Krystyna Tkacz (Dorota), Martyna Kliszewska (Lucyna Beer), Marek Siudym (Joachim Cielęciewicz), Rafał Maserak (Hrabia I), Jakub Przebindowski (Hrabia II) i Kayah (Józefina von Obrock).
Scenografię zaprojektował Witold Stefaniak, a kostiumy - Justyna Petelicka. Za multimedia odpowiada Hektor Werios.
Inicjatorem przedsięwzięcia, wspartego m.in. przez ZAiKS, a realizowanego przez WOK jest Fundacja Republika Marzeń, która "od początku swego działania postanowiła w sposób niekonwencjonalny prezentować dzieła wybitnych polskich artystów".
Początek inscenizowanego czytania "Matki" - 23 października o godz. 19 (Basen Artystyczny WOK przy ul. Marii Konopnickiej 6).(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/